Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Çilek üretimi 'kat'lanıyor

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde ilk kez topraksız ve katlı yöntemle üretilen çileğin hasadına başlandı. Topraksız çilek üretimi verim ve kalite açısından ise üreticisini tatmin etmiş görünüyor.

Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı! Kapak konusunun kapya biber olduğu bu sayıda Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner röportajı da yer alıyor. Pirinçte KDV yükü, şehirde tarım olanakları, bodur zeytin ağacı ve harnup incelemeleri ve daha pek çok konu da tarlasera'nın Ocak sayısında!

Türkçe, matematik, incir!

Türkiye'nin incir deposu olan Aydın'da Tarım Meslek Lisesi açılması için çalışmalara başlandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin girişimiyle başlatılan projenin 2013-14 öğretim yılına yetişmesi bekleniyor.

Lisanslı depoculuk fark yaratıyor

Fındıkta lisanslı depoculuk sistemi için pilot bölgeler olarak belirlenen Düzce ve Ordu'nun Ünye ilçesinde 2010 yılından bu yana işletilen sistemin fark yaratılmaya başladığı belirtiliyor.

Kota kalktı, tütün şahlandı!

2012 yılında Türkiye'de en yüksek üretim artışı gösteren bitkisel ürün tütün oldu. Son yıllarda üreticiler tarafından yoğun ilgi gören tütünün yükselişinde kota uygulamasının kalkmasının rolü olduğu düşünülüyor.

Biraz serin mi ne?!

Türkiye yeni yıla karla girerken şehirleri beyaz renge bürüyen yağışlar tarla ve seralarda ise dona sebep oluyor. Üreticiler, hava sıcaklığının 0 derecenin altına düştüğü bölgelerde ürünlerin don olaylarından olumsuz etkilenmemesi için önlemler almaları yönünde uyarılıyor.

Zeytinyağı ne zaman üste çıkacak?

Zeytinyağında tüketimin yetersizliği ve kalite sorunu fiyat düşüklüğüne yol açarken üretici maliyetlerini karşılayamama noktasında. Erzin Zeytin Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Akif Özer, üretici ülkeler arasında Türkiye'nin en düşük zeytinyağı tüketimine sahip ülke olduğuna dikkat çekiyor.

Dersimiz gıda güvenliği!

İhracata konu olan tarımsal ürünlerin güvenilirliğini artırmak için bir proje hazırlayan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), üretici ve firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlayarak güvenilirlik ve kaliteyi artırmayı hedefliyor.

Kirmastı TBMM gündeminde

Bursa'da 165 bin dekarlık tarımsal alanı sulayan Kimastı çayının bor tesislerince kirletilmesine tepkilere neden oluyor. Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde ekim alanlarının sulanmasında faydalanılan Kirmastı çayı TBMM'de gündem oldu.

Fiyatlara karşı 'birlik' çağrısı

Artan meyve ve sebze fiyatlarına karşı bir tepki de Türkiye Ziraatçiler Derneği'nden (TZD) geldi. TZD Başkanı İbrahim Yetkin, "Haksız kazanç ve fiyatlandırmadaki anarşi sonucunda hasat üreticinin elinde kalıyor. Üretici birliklerinin güçlendirilmesi gerekiyor" açıklamasını yapıyor.

Patatese Konsey Geliyor

Geride kalan sezon fiyat krizinin doruğa ulaştığı patateste planlı üretimi sağlamak için Ulusal Patates Konseyi oluşturma çabalarına başlandı. Zeytinyağı, pamuk, hububat gibi ürünlerde çalışmalar yürüten Konseylerin örnek oluşturduğu bu girişim, tarım çevrelerinden farklı tepkiler alıyor.

Buğdayda az oldu, öz oldu!

Konya ovasında bu yıl buğday rekoltesi geçen yılın gerisinde kaldı. Ancak hasat raporları, buğdayın kalite olarak geçtiğimiz sezonları gölgede bıraktığını gösteriyor.

VAT paydaşları yılsonu yemeğinde buluştu

Vilmorin Anadolu Tohumculuk (VAT), her yıl Antalya Ar-Ge istasyonunda düzenlediği ve artık geleneksel hale gelen yılsonu mangal partisini 7 Aralık’ta gerçekleştirdi.

AG Tohum'un galasında Enza Zaden'in 30. yılı kutlandı

AG Tohum her yıl bayilerini, çalışanlarını ve işbirliği içinde olduğu üreticileri davet ettiği gala yemeğini bu yıl 7 Aralık’ta Antalya’da gerçekleştirdi. AG Tohum Genel Müdürü Burak Gönen, gecede yaptığı konuşmadan Enza Zaden’in Türkiye pazarındaki 30 yılık geçmişine vurgu yaptı.

Kırmızı altın mevsimden memnun

Aralık ayında aniden soğuyan havalar uzun süren yazı telafi etmeye başladı. Osmaniye'de "kırmızı altın" olarak anılan turp, yağışlı havalarla birlikte üreticinin yüzünü güldürmeyi başardı.

Bayer'in konukları 6 bini aştı

Bayer, bu yıl 12.’si düzenlenen Growtech Eurasia 2012 süresince yeni iletişim konseptiyle 6 binin üzerinde üreticiyi standında misafir etti.

Zeraim Gedera çeşitlerine ilgi yoğun

Zeraim Gedera bu yıl lansmanını yapmış olduğu iki yeni sonbahar domates çeşidi Cansu F1 ve Ecenaz F1’i tanıtmaya devam ediyor.

Sunjüt'ün ürün yelpazesi genişliyor

Sunjüt sera örtüsü, özellikle meyve üreticisi olan üreticinin yaşadığı sıkıntıları gidermek amacına hizmet ediyor.

İspanya'yı bırak Türkiye'ye bak!

Türkiye zeytinciliği İspanya'nın Avrupa pazarına hakimiyetini kırmak için bir atak geliştirmeye hazırlanıyor. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, "çoklu bayilik" sistemi ile zeytin ihracatını 6 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

"Çılgın" proje "akıllanacak" mı?

İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate indireceği söylenen otoyol projesine Danıştay'dan müdahale geldi. Pojenin ÇED raporundan muafiyeti yönündeki talepleri reddeden Danıştay'ın kararı tarımsal üreticilere şimdilik bir nefes aldıracak gibi görünüyor.

Meyve bahçelerine mevsim şoku

Türkiye tarımı uzun bir yazın ardından gelen ani soğuklara adapte olmaya çalışıyor. Trakya'da geçtiğimiz hafta aniden çiçek açmaya başlayan meyve bahçeleri bu kez de bastıran yağmur ve kar yağışı ile karşı karşıya kaldı.

Deprem değil mantar!

Kısa bir süredir İstanbul'un ormanlık bölgelerinde hızla çoğalmaya başlayan zehirli Köygöçüren mantarı için uyarılar yükselmeye başladı. Uzmanlar, şu anda İstanbul'da toplam 200-300 bin kişinin ölümüne yol açacak miktarda Köygöçüren mantarı bulunduğunu belirtiyor.

Meyve ve sebzeler destek bekliyor

Yaş meyve ve sebzede üreticiden alış fiyatlarının üretim maliyetinin altına düştüğünü belirten Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, bu sezon ihracat ve rekabette ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekiyor.

Hangi tarım alanları suya kavuşuyor?

Yozgat'ta inşa edilen ve 525 milyon liraya mal olan Çekerek (Süreyyabey) Barajı, hizmete alınıyor. Baraj, Yozgat ve çevre illerdeki tarım alanları için de kaynak olacak.

Devamını Yükle
10