tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.2.2013 10:38:29

Afrika'da tarım sırası Türkiye'de

Son yıllarda gelişmiş tarımsal ekonomi ya da teknolojiye sahip ülkeler, Afrika'da kiraladıkları geniş arazilerde üretim yapmaya başladı. Bu kervana yakın bir zaman önce Türkiye de katılmış durumda. Geçtiğimiz dönemde Sudan'da 5 milyon dönüm arazi kiralayan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), yatırımlarının devamını getirmek istiyor.

Özel işletmelerin gerçekleştirdiği benzer yatırımlara karşın ilk kez bir kamu kuruluşu yurtdışında tarımsal üretim projesi gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yapılan anlaşma sonrası sürecin henüz toprak analizleriyle devam ettiğini belirten yetkililer; susam, pamuk, yağlık tohumlar ve tropikal meyveler gibi ithalat ağırlıklı ürünlerin üretileceğini söylüyor. Sudan'da üretimin 1 ay içinde başlayacağı belirtiliyor.

TİGEM benzer yatırımları Mali, Mozambik, Etiyopya, Madagaskar gibi geniş topraklara sahip diğer Afrika ülkelerinde de geliştirmeyi planlıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.