tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.2.2013 10:38:29

Afrika'da tarım sırası Türkiye'de

Son yıllarda gelişmiş tarımsal ekonomi ya da teknolojiye sahip ülkeler, Afrika'da kiraladıkları geniş arazilerde üretim yapmaya başladı. Bu kervana yakın bir zaman önce Türkiye de katılmış durumda. Geçtiğimiz dönemde Sudan'da 5 milyon dönüm arazi kiralayan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), yatırımlarının devamını getirmek istiyor.

Özel işletmelerin gerçekleştirdiği benzer yatırımlara karşın ilk kez bir kamu kuruluşu yurtdışında tarımsal üretim projesi gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yapılan anlaşma sonrası sürecin henüz toprak analizleriyle devam ettiğini belirten yetkililer; susam, pamuk, yağlık tohumlar ve tropikal meyveler gibi ithalat ağırlıklı ürünlerin üretileceğini söylüyor. Sudan'da üretimin 1 ay içinde başlayacağı belirtiliyor.

TİGEM benzer yatırımları Mali, Mozambik, Etiyopya, Madagaskar gibi geniş topraklara sahip diğer Afrika ülkelerinde de geliştirmeyi planlıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.