Şubat Sayısı

ŞUBAT SAYISI RAFLARDA

Şubat Sayısı

KAPAK KONUSU

Sözleşmeli tarım Sözleşmeli tarım
Belli ürünlerde yıllardır uygulanan sözleşmeli üretim, Türkiye tarımının planlama ve kooperatifleşme eksikliğine çözüm olabilir mi? Cevabı tarlasera Kapak Konusu sayfalarında.

DOSYA

Sanayi domatesi Sanayi domatesi
Sanayi domatesi Türk mutfağının neredeyse tüm yemeklerinin gizli kahramanı! Peki Türkiye’de sanayi domatesinin dünü ve bugünü geleceğe dair ne anlatıyor?

RÖPORTAJ

Sürdürülebilir üretim için üretici kooperatifleri Sürdürülebilir üretim için üretici kooperatifleri
Adana'nın öncü üreticilerinden Refik Yenice, üretici kooperatiflerinin profesyonellerce yönetilirse pazarlamada yaşanılan sıkıntılara çözüm olabileceğini söylüyor.

DETAY

Ayçiçeğinde mücadele doğru tohumdan başlıyor Ayçiçeğinde mücadele doğru tohumdan başlıyor
Ayçiçeğinde yeni sezonun neler getireceği ilkbaharın ilk günleriyle birlikte netleşmeye başlayacak. Ancak doğru tohum seçimi olayların gidişatını belirleyen en önemli faktör olacak.

Tarihin sıfır noktasında tarımın izinde Tarihin sıfır noktasında tarımın izinde
Göbeklitepe’deki arkeolojik kazılar insanlık tarihine dair bildiklerimizi kökünden değiştirdi. tarlasera, bitkisel üretim ile toplum arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlayan Göbeklitepe’yi tarımın gözünden inceledi.

Pamuk yine küskünler listesinde Pamuk yine küskünler listesinde
Pamuk 2-3 yıl önce görkemli günlerine döneceğinin sinyalini vermişti. Ancak 2019 sezonu zamanı geriye sardı ve pamuğu tekrar 2000’lerin başına döndürdü.

Gübrede doğallıktan gelen verim Gübrede doğallıktan gelen verim
Bilinçsiz kullanılan gübreler, yıllar içinde toprakların kirlenmesine hatta yok olmasına sebep oldu. Yok olan toprakların geri gelmesi imkânsız, ancak alınacak önlemlerle geleceği inşa etmek mümkün.

Örtü altında aloe vera mesaisi Örtü altında aloe vera mesaisi
Popülaritesi her gün artan aloe vera bitkisinin Türkiye’deki üretim alanları da örtü altı yetiştiriciliği girişimleriyle genişlemeye devam ediyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın Şubat sayısında!