Kasım Sayısı

KASIM SAYISI RAFLARDA

Kasım Sayısı

KAPAK KONUSU

Cumhuriyet’in 100 yılında tarım Cumhuriyet’in 100 yılında tarım
Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yoklukların arasından bir güneş gibi doğan Cumhuriyet, 100 yaşına girdi. Geçen 100 yıllık süreçte tarım alanında ciddi bir dönüşüm yaşandı. tarlasera, Cumhuriyetimizin 100. yılında ilk günden günümüze Türkiye tarımında yaşanan gelişmeleri ve değişimleri Kapak Konusu sayfalarında araştırıyor.

DOSYA

Örtü altı domates Örtü altı domates
Türkiye’nin önemli örtü altı ürünlerinden biri olan domateste verim ve kalitenin korunabilmesi için başta hastalık ve zararlılar olmak üzere çeşit seçiminden gübrelemeye kadar dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunuyor.

DETAY

Mısır fiyatları üreticiyi düşündürüyor Mısır fiyatları üreticiyi düşündürüyor
Artan girdi maliyetleri karşısında, açıklanan mısır alım fiyatları üreticilerin beklentisini karşılamıyor.

Erken müdahale lahana kelebeğini yeniyor Erken müdahale lahana kelebeğini yeniyor
Hem üretimi etkileyen hem de girdi maliyetlerini yükselten lahana kelebeğinde iş işten geçmeden mücadeleye başlanması gerekiyor.

Sanat ile bitkilerin evrimi aydınlanıyor Sanat ile bitkilerin evrimi aydınlanıyor
Bilim insanları sanat eserlerinde yer alan bitkileri inceleyerek, bugün tüketmekte olduğumuz mahsullerin nereden geldiği, alışık olduğumuz görünümlerini nasıl kazandığı gibi sorulara yanıt bulabiliyor.

RÖPORTAJ

Amaç suyu yönetmek olmalı Amaç suyu yönetmek olmalı
Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği (BASUSAD) Genel Sekreteri Nuri Göktepe, BASUSAD’ın sektör içindeki yerini, tarımda su yönetiminin önemini ve atılması gereken adımları tarlasera’ya anlatıyor.

Üretimin geleceği mücadeleye bağlı Üretimin geleceği mücadeleye bağlı
Manisa’nın Alaşehir ilçesinde faaliyet gösteren Bayer Dora Tarım bayii ile bölge üreticilerine hizmet veren Halil Dora, üreticilerin ekonomik refaha ulaşması gerektiğini ve planlı üretimin önemini tarlasera’ya anlatıyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın KASIM sayısında!