Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

TÜİK’e göre tarımsal üretimde düşüş olacak

TÜİK, 2023’e dair ilk Bitkisel Üretim Tahmini raporunu yayımladı. Rapora göre birçok üründe üretimin düşmesi bekleniyor.

Depremzede zirai ilaç bayilerine muafiyet

Depremler nedeniyle hasar gören zirai ilaç bayileri ve depolarının mağduriyet yaşamaması adına yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Domates ihracatında “sakınca” yok

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçen hafta uygulamaya koyduğu domates ihracatı kısıtlaması, gelen tepkilerin ardından kaldırıldı. Bakanlık tarafından yayımlanan resmi yazıda domates ihracatında bir “sakınca” olmadığı ifade edildi.

Domatesin ihracat bileti askıya alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı domates ihracatına kısıtlama getirdi. Gerekçe olarak anormal fiyat artışları ve deprem sonrası gıda güvenliğinin sağlanması gösteriliyor.

Dev obruklara bir yenisi eklendi

Konya Karapınar’da oluşan dev obruklara bir yenisi daha eklendi. Oluşan obruğun depremlerle ilişkilendirilmesi üzerine uzmanlar inceleme yaptı.

Deprem bölgesinde üretici borçları ertelendi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden dolayı zarar gören üreticilerin, kooperatiflerin ve birliklerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan borçları bir yıl süreyle ertelendi.

Depremzede üreticiler için yeni kararlar alındı

Depremden etkilenen 10 ildeki üreticilere dair destekleri ve tedbirleri açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, gübre ve mazot desteklerinin öne çekilerek nakit olarak yapılacağını söyledi.

Türkiye’nin ilk iklim davası sonuçlandı

Türkiye’de ilkim konusunda açılan ilk dava olma özelliğini taşıyan Marmara Gölü davası sonuçlandı. Mahkeme, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün balıkçı kooperatifine verilen 322 bin lira tutarındaki borcu iptal etti.

Rusya’nın ihracat yasağı devam edecek

Rusya, yeni bir kararnameyle çeltik ürünlerindeki ihracat yasağını uzattı. İhracatçı birliklerinin yayımladığı yazıya göre yasaklar 30 hazirana kadar sürecek.

Şekerde sabit fiyat dönemi başladı

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği, 1 Eylül 2023 tarihine kadar şekerin fabrika çıkış fiyatında "sabit fiyat" uygulaması başlattıklarını duyurdu. Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamındaki uygulamalara, marketler, restoranlar ve tekstil sektöründen sonra şeker üreticileri de katıldı.

TARSİM Gelir Koruma Sigortası’nı tanıttı

Afet, verim düşüşleri ve fiyat dalgalanmalarından kaynaklı gelir kaybını önlemek ve üreticiyi bu gibi koşullara karşı korumak amacıyla TARSİM, Gelir Koruma Sigortası ile yaşanabilecek gelir risklerini teminat altına alacağını duyurdu.

‘Sıcak kış’ tarımı vuruyor

Dünyanın bugüne kadar ölçülmüş en sıcak beşinci yıl olan 2022’den pek çok ülke gibi Türkiye de etkilendi. Kış aylarının da sıcak geçmesi üreticileri tedirgin ederken gıda arzını tehlikeye sokuyor.

Bakanlıktan destek ve istihdam açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 2023 yılında genç üreticilere yönelik Uzman Eller Projesi ile verdikleri hibe desteğinin 100 bin liradan 250 bin liraya çıkarılacağını açıkladı. Ayrıca Bakanlık bünyesinde 6 bine yakın yeni personel istihdam edileceğini duyurdu.

Tarımda 2022’nin zam şampiyonları

Üreticilerin artan girdi maliyetleri market ve Pazar tezgahlarına yüksek oranlarla yansıdı. 2022’de en çok fiyat artışı kuru soğanda yaşanırken, yüzde 603,3 oranında fiyatı artan kuru soğanın enflasyon oranı ise yüzde 733 oldu.

2022 yılı bitkisel üretim istatistikleri açıklandı

Bitkisel Üretim 2.Tahmini verileri açıklandı. Meyveler ve tahıllarda artış olurken, sebzelerde düşüş tespit edildi.

Dünya Gıda Günü fotoğraf yarışmasının kazananları Türkiye’den

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) sağlıklı beslenme konulu fotoğraf yarışması düzenleyerek fotoğrafçılara çağrıda bulundu. Birinciliği Türkiye’den fotoğrafçılar paylaştı.

Dondurulmuş patates ve soğanın ihracı kayda bağlandı

Dondurulmuş patates ve dondurulmuş soğan ihracatı kayda bağlı ürünler listesine alındı. İhracatı kayda bağlanan ürünlerin fiyatının düşüp düşmeyeceği merak ediliyor.

Tarımsal üretim yer altına iniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ve dikey tarım modeliyle tarımsal üretimin yapılacağı İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Tarımda girdi enflasyonu tırmanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayına ilişkin tarım girdi enflasyonu verilerini açıkladı. Verilere göre endeks, ekimde aylık bazda yüzde 2,68 geçen yılın aynı ayına göre yüzde 134,76 yükseldi.

Çeltik ithalatında vergi sıfırlandı

İthalat rejiminde değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı kararıyla gümrük vergilerini belirleyen listeye bir dipnot eklendi, pirinçte gümrük vergileri sıfırlanacak.

Kumluca’da seralar sel altında kaldı

Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçelerinde gece saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonucu taşan dereler yüzlerce dönüm serayı sular altında bıraktı. Örtü altı üretimin merkezi sayılan ilçelerde seralarda çok büyük zarar meydana geldi.

Zeytine darbe yasalaşıyor

Kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle durdurulan, zeytinlikleri madenciliğe açacak kanun teklifi bir kez daha meclise sunuldu. Enerji bakanlığı ve Danıştay arasında ‘kamu yararı’ tartışması başlatan teklif, bu kez Torba Yasa ile zeytin katliamının önünü açıyor.

Tarım arazileri OSB’ye kurban ediliyor

Temel geçim kaynağı tarımsal üretim olan Amasya’ya bağlı Çambükü Köyü’nün neredeyse tamamını kapsayan OSB inşasına karşı üreticilerin mücadelesi devam ediyor.

Su kullanımında hedef sıfır israf

Su kaynakları açısından yüksek risk grubunda bulunan Türkiye’de Ulusal Su Verimi Seferberliği başlatıldı. Yol haritası hazırlanan seferberlik kapsamında, su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

Devamını Yükle
10