Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Traktör üreticileri ISO 500'de yükseldi

Traktör firmaları ISO 500 listesinde üst sıralara tırmanıyor. TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Bayramoğlu, bunun da sektörün ISO 500’deki konumunu güçlendirdiğini belirtti.

Elektrik zammı ikinci ürünü çarptı

1 Temmuz’da elektriğe gelen zamla üretimlerde düşüş bekleniyor. Özellikle yazlık ürünlerde sulamanın çokça yapılması ürünlerin de maliyetini artırıyor.

Tarım makinelerinde denetim sorunu mu var?

Buğday hasat sezonunun başlamasıyla birlikte tarım makineleri kaynaklı yangınlarda yüzlerce dönüm ürün ziyan oldu. Yangınların çoğunlukla biçerdöver kaynaklı olması, tarım makinelerinin hasat sezonu öncesinde gerekli bakımların yapılıp yapılmadığı sorusunu gündeme getirdi.

İnfografik

İnfografik

Enerji bitkileri ekiminde strateji değişiyor

Araştırmacılar, enerji bitkilerinin biyolojik çeşitlilik üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yeni bir strateji öneriyor.

Gakon-Netafim sera çözümleriyle Özbekistan’da ses getirdi

Gakon-Netafim'in Özbekistan'da hayata geçirdiği son teknolojiye sahip 2 hektarlık cam sera ve 17 hektarlık açık alan sera projelerinin Özbekistan ve Orta Asya tarımında önemli bir kilometre taşı olması öngörülüyor.

İtalya kuraklığın pençesinden kurtulamıyor

İtalya'da son dönemde yaşanan uzun süreli kuraklık, tarım sektörünü ciddi şekilde etkiliyor. Özellikle Sicilya ve Sardunya gibi adalarda su seviyelerinde kayda değer düşüşler yaşandığı belirtiliyor.

İklim değişikliğine uyum için işbirliği şart

İklim krizi etkilerinin çok hızlı ve şiddetli bir şekilde ilerlediğini belirten Doğa Koruma Merkezi Toprak ve Su Programı Koordinatörü Dr. Melike Kuş, yürüttükleri İklime Dirençli Tarım Ağı Projesi ile tarımsal üretimde entegre mücadelenin ve doğru su kullanımının önemini tarlasera’ya anlatıyor.

Türkiye ekonomisi ve tarımda artan fiyatlar

Dünyada gıda fiyatları düşüş gösterirken Türkiye’de tam tersine artış gösteriyor. Tarım sektöründe fiyatlardaki artış nedenlerinin başında hem izlenen tarım politikalarının enflasyonist etkileri hem de arzdaki daralma geliyor.

Tarımsal çözülme, artan fiyatlar ve küresel piyasalar

Krizler, pandemi ve savaş dünyada gıda fiyatlarını etkilerken, tarımda çözülme, daralan üretim, ithalata yönelik politikalar ve serbest piyasa koşullarına terk edilen Türkiye tarımında çok üst seviyelerde fiyat artışları yaşanıyor.

Karantinanın gölgesinden kurun gölgesine

Covid-19 salgınının ilk günlerinde gıda tedarikine dair yaşanan kaygılar, geçen zaman içinde çok daha gerçekçi bir hal aldı. Tarım arazilerinden marketlere yansıyan enflasyon üretici ve tüketiciyi aynı kaygıda birleştiriyor.

Yüzyıllara direnen armut ağaçlarının kimisi ömürlerinin son dönemini bir köşede hiç dikkat çekmeksizin, bazıları ise ününü çok uzaklardan duymuş ziyaretçilerini konuk ederek geçiriyor. Ancak hepsi de aynı sessizliği paylaşıyor.