tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.1.2013 10:53:19

Türkiye tarife dışı mı kalıyor?

Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatında olağan dışı gelişmeler yaşanıyor. Ortadoğu ile birlikte Türkiye'nin yer aldığı başlıca pazarlar olan Avrupa Birliği ve Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde yoğunlaşan 'karantina' uygulamaları ihracatçıları iyiden iyiye zorlamaya başladı.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Salih Çalı son günlerde sıklaşan uygulamaları "tarife dışı engel" olarak tanımlıyor. Karantinanın böcek, akar, fungus, bakteri, virüs gibi varlığı istenmeyen organizmaların ülkeye girişini engellemeye yönelik olduğunu belirten Çalı, buna karşın alınan önlemlerin rutin dışına çıkmaya başladığını dile getiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Akdeniz meyve sineği bulunduğu gerekçesiyle Rusya'ya yapılan meyve ihracatında sorun yaşandığını hatırlatan Çalı, "Bu kez de Bulgaristan sınırında Türk yaş sebze ve meyve yüklü araçlar karantina incelemesi gerekçesiyle durduruldu. Rutin olarak yapılan pestisit kalıntı analizlerinin dışında, indirme-bindirme adı altında 350 Euro civarında alınan paralar işi başka bir boyuta taşıdı. Bu gibi engeller dış ticaretin kapılarını kapatıyor" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.