tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.1.2013 10:53:19

Türkiye tarife dışı mı kalıyor?

Türkiye'nin tarımsal ürün ihracatında olağan dışı gelişmeler yaşanıyor. Ortadoğu ile birlikte Türkiye'nin yer aldığı başlıca pazarlar olan Avrupa Birliği ve Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde yoğunlaşan 'karantina' uygulamaları ihracatçıları iyiden iyiye zorlamaya başladı.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Salih Çalı son günlerde sıklaşan uygulamaları "tarife dışı engel" olarak tanımlıyor. Karantinanın böcek, akar, fungus, bakteri, virüs gibi varlığı istenmeyen organizmaların ülkeye girişini engellemeye yönelik olduğunu belirten Çalı, buna karşın alınan önlemlerin rutin dışına çıkmaya başladığını dile getiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Akdeniz meyve sineği bulunduğu gerekçesiyle Rusya'ya yapılan meyve ihracatında sorun yaşandığını hatırlatan Çalı, "Bu kez de Bulgaristan sınırında Türk yaş sebze ve meyve yüklü araçlar karantina incelemesi gerekçesiyle durduruldu. Rutin olarak yapılan pestisit kalıntı analizlerinin dışında, indirme-bindirme adı altında 350 Euro civarında alınan paralar işi başka bir boyuta taşıdı. Bu gibi engeller dış ticaretin kapılarını kapatıyor" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.