tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.2.2013 12:41:33

Afetzede kervanına Manisa da katıldı

Bu kış Türkiye'de yağış miktarları durgun seyretse de yaşanan her yağış dalgasını mutlaka bir bölge afet düzeyinde yaşıyor. Altyapı ve önlemlerin yeterli olmadığı tarımsal alanlarda yaşanan yıkımlar neredeyse aylık bir rutin haline geliyor.

Geçtiğimiz hafta Ege'de gerçekleşen aşırı yağışlar Manisa'daki tarım alanlarını vurdu. 1 hafta boyunca aralıklarla devam eden sağanak yağışlar Manisa için de son yılların rekoru düzeyindeydi. Son 1-2 gündür yağışların bir miktar dinmesiyle ise korkulan tablo açığa çıktı: Gediz nehri ve Nif çayı taşmış, yaklaşık 50 bin dönüm arazi sular altında kalmıştı.

Meteoroloji tarafından metrekare başına ortalama 132 kilo yağış düştüğü belirtilirken Turgutlu'dan Akdeik bölgesine kadar olan alanda tahıl, sebze ve meyve yetiştirilen arazilerin selden etkilendiği söyleniyor. Manisa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sorman, Kasım ayında ekilen buğdayların çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtirken, üzüm bağlarında da budamanın gecikebileceğini dile getiriyor.

DSİ 22. Şube Müdürü Bilgin Telek ise bazı arazi sahiplerinin, arazilerinden kayıp olacağı gerekçesiyle yürütülen ıslah çalışmasına karşı çıktığını ve çalışma yapılmasına izin vermediğini söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.