tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.2.2013 12:41:33

Afetzede kervanına Manisa da katıldı

Bu kış Türkiye'de yağış miktarları durgun seyretse de yaşanan her yağış dalgasını mutlaka bir bölge afet düzeyinde yaşıyor. Altyapı ve önlemlerin yeterli olmadığı tarımsal alanlarda yaşanan yıkımlar neredeyse aylık bir rutin haline geliyor.

Geçtiğimiz hafta Ege'de gerçekleşen aşırı yağışlar Manisa'daki tarım alanlarını vurdu. 1 hafta boyunca aralıklarla devam eden sağanak yağışlar Manisa için de son yılların rekoru düzeyindeydi. Son 1-2 gündür yağışların bir miktar dinmesiyle ise korkulan tablo açığa çıktı: Gediz nehri ve Nif çayı taşmış, yaklaşık 50 bin dönüm arazi sular altında kalmıştı.

Meteoroloji tarafından metrekare başına ortalama 132 kilo yağış düştüğü belirtilirken Turgutlu'dan Akdeik bölgesine kadar olan alanda tahıl, sebze ve meyve yetiştirilen arazilerin selden etkilendiği söyleniyor. Manisa Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sorman, Kasım ayında ekilen buğdayların çürüme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtirken, üzüm bağlarında da budamanın gecikebileceğini dile getiriyor.

DSİ 22. Şube Müdürü Bilgin Telek ise bazı arazi sahiplerinin, arazilerinden kayıp olacağı gerekçesiyle yürütülen ıslah çalışmasına karşı çıktığını ve çalışma yapılmasına izin vermediğini söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.