tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.1.2013 11:54:41

Kota kalktı, tütün şahlandı!

Geride bıraktığımız 2012 yılında Türkiye'de en büyük üretim artışı gösteren bitkisel ürün tütün oldu. 2011 yılına göre geçtiğimiz yıl yüzde 76,1'lik bir yükseliş gösteren tütün, tüketimdeki kısıtlamalara ve zam yüklerine karşın daha fazla alanda ekiliyor. Üretim artışında kota uygulamasının kalkması ve sözleşmeli tarım modelinin yattığı belirtiliyor.

Doğu Anadolu'da Bitlis, Adıyaman, Muş; Karadeniz'de Amasya, Trabzon, Bafra; Ege bölgesinde ise Denizli, Eşme, Söke gibi il ve ilçelerde yoğun olan üretim, bugüne kadar tütün ekilmemiş farklı bölgelerde de son yıllarda hız kazandı.

Bu bölgelerden birisi olan Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde 2 bin üreticinin tütün ekimi için "Çiftçilik Belgesi" başvurusunda bulunduğu belirtiliyor. 5 yıl öncesine kadar tütün üretiminin olmadığı Saruhanlı'da geçtiğimiz yıl 600 üretici arazisini tütüne ayırmıştı.

"Tütün üretiminde büyük bir değişim yaşanıyor" diyen Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, "Kotanın kalkmasıyla üretici parasını hasattan sonra değil, ürünü ekmeden almaya başladı. Bu da tütünün fiyatını artırdı. Dünyada tütün stokları kalmadı. Tütüncülüğün canlanmasının nedeni bu. Geçtiğimiz yıl 10 lira olan baş fiyat bu yıl 14 liraya kadar çıkacak" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.