tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.1.2013 10:30:52

Kirmastı TBMM gündeminde

Bursa’da 165 bin dekarlık tarımsal alanı sulayan Kimastı çayının bor tesislerince kirletilmesi tepkilere neden oluyor. Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde geniş ekim alanlarının sulanmasında faydalanılan Kirmastı çayının atıklar yoluyla kirletilmesi konusunda TBMM’de de önerge verildi.

Domates, biber, mısır, kavun, karpuz, pancar, buğday, arpa, yulaf gibi ürünlerden oluşan arazilerin sulanmasını sağlayan Kirmastı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na verilen soru önergesi yılın ilk günleri itibariyle TBMM’nin gündemindeydi. Bölgeden alınan toprak ve su analizlerinin Toprak-Bitki Analiz Laboratuarı’nda yapıldığını ve sonuçların ilgili Ziraat Odası, Sulama Birliği, Devlet Su İşleri ve Halk Sağlığı Müdürlüğü ile paylaşıldığını belirten Bakan Mehmet Mehdi Eker, “Bakanlığımızın görev alanı çerçevesinde bu konuda yerine getirilebilecek herhangi bir yaptırımımız yok” açıklamasını yaptı.

Önergeyi gündeme getiren Milletvekili Turhan Tayan ise yaşanan aşırı bor kirliliğine karşı bildirim değil yaptırım uygulanması gerektiğini belirtirken önergeye verilen cevapta kirlilik sorunu üzerine hiçbir ifadenin yer almamasını eleştirdi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.