tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.1.2013 11:34:46

Ocak sayısı çıktı!

Salçalık ya da yağlık biber olarak bilinen kapyanın taze tüketimi de giderek artıyor. Acaba kapya biber diğer biber çeşitlerinin pazarından mı yer kapıyor, yoksa kendi pazarını mı oluşturuyor? Cevabı  Ocak sayısında!

"Gıda güvenliği tarlada başlıyor, sofrada bitiyor. Nihai ürünün güvenilirliği ise hammaddesinin güvenilirliğine bağlı" diyen Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, 'ya verdiği röportajda tarım sektörünün gıda güvenliği performansını değerlendiriyor.

Yıllar önce “yol, su, elektrik” olarak geri döneceği söylemiyle uygulamaya konulan KDV çoğu tahıl ve bakliyat ürününde bugün yüzde 1 oranında. Pirinçte ise bu rakam yüzde 8. Üreticiler ise eşitsizlikten şikayetçi. Pirinçteki KDV yükü tüm boyutlarıyla  Şubat sayısında inceleniyor!

Son 10 yılda üretimi 2'ye katlanan greyfurtta arz fazlası ihracata gidiyor mu? İhracatçılar 'ya, Türkiye'nin popstar Tarkan gibi yeni bir "tanıtım yüzü"ne ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Artık hayal olmaktan çıkmaya başlayan şehirde tarım olanakları; zeytin üretiminde ezberleri yerinden oynatan bodur zeytin ağaçları; besin değerleriyle dikkat çeken harnup meyvesi ve daha pek çok konu  Ocak sayısında!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.