tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.1.2013 11:34:46

Ocak sayısı çıktı!

Salçalık ya da yağlık biber olarak bilinen kapyanın taze tüketimi de giderek artıyor. Acaba kapya biber diğer biber çeşitlerinin pazarından mı yer kapıyor, yoksa kendi pazarını mı oluşturuyor? Cevabı  Ocak sayısında!

"Gıda güvenliği tarlada başlıyor, sofrada bitiyor. Nihai ürünün güvenilirliği ise hammaddesinin güvenilirliğine bağlı" diyen Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, 'ya verdiği röportajda tarım sektörünün gıda güvenliği performansını değerlendiriyor.

Yıllar önce “yol, su, elektrik” olarak geri döneceği söylemiyle uygulamaya konulan KDV çoğu tahıl ve bakliyat ürününde bugün yüzde 1 oranında. Pirinçte ise bu rakam yüzde 8. Üreticiler ise eşitsizlikten şikayetçi. Pirinçteki KDV yükü tüm boyutlarıyla  Şubat sayısında inceleniyor!

Son 10 yılda üretimi 2'ye katlanan greyfurtta arz fazlası ihracata gidiyor mu? İhracatçılar 'ya, Türkiye'nin popstar Tarkan gibi yeni bir "tanıtım yüzü"ne ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Artık hayal olmaktan çıkmaya başlayan şehirde tarım olanakları; zeytin üretiminde ezberleri yerinden oynatan bodur zeytin ağaçları; besin değerleriyle dikkat çeken harnup meyvesi ve daha pek çok konu  Ocak sayısında!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.