Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Üreticiler bu kez dümen başına geçiyor

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, bünyesinde oluşturduğu Negmar şirketi ile 3 gemi aldı. Bu yatırımla Kooperatif üyesi üreticiler, kâğıt üzerinde de olsa traktör direksiyonuna değil gemi dümeninde geçmiş oldu.

DuPont Bitki Koruma'da yeni yapılanma

DuPont Bitki Koruma; Türk pazarına yeni bir yaklaşımla, daha geniş bir organizasyon ve pazar desteği sunarak dağıtım ağını genişletme kararı aldı.

MayAgro: "Odaklan ve büyü"

Türkiye’nin yerli tohum üreticilerinden MayAgro Tohumculuk, geçtiğimiz Mayıs ayında radikal bir değişime giderek 24 türde yaptığı tohum üretimini 14’e düşürdüğünü açıklamıştı. Dönüşümün nedenlerini MayAgro Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hamdi Çiftçiler anlatıyor.

HM Clause’da isim değişikliği

Avrupa’nın ilk ve dünyanın en büyük 4. tohum firması olan Limagrain grubuna bağlı Ticari Birim olarak faaliyet gösteren HM Clause’un Türkiye’deki şirketi isim değişikliğine gitti.

Agrobest’in kurumsal kimliği yenilendi

Tarım ilaçları sektöründe 2002 yılından beri faaliyet gösteren AgroBest Grup, ürün ambalajlarını ve şirket logosunu da kapsayan yeni kurumsal kimliğine kavuştu.

Besi hayvanları: "Yem yoksa süt de yok!"

Bu sezon başta kaba yemler olmak üzere besi hayvanlarının menüsünde bulunan ürünlerin fiyatlarındaki artışın sütte yaşanacak bir krize yol açabileceği söyleniyor. TÜSEDAD Başkanı Adnan Yıldız, "Süt fiyatlarıyla yem fiyatları arasında oran kurulmalı" diyor.

Saman fiyatları girişimcilere ilham verdi?

Yükselen saman fiyatları hayvancılık yapan üreticilerin zor duruma soktu. Ancak hayvancılara çözüm yine yakınlarından geldi. Kahramanmaraşlı üreticiler mısır sapını hayvan yemi olarak değerlendirerek hayvancılara alternatif sunuyor.

Pazarlarda bir tezgahlık daha yer açılıyor!

Samsun'un Ondokuzmayıs ilçesine özgü Nebyan adı verilen fasulye cinsi evcilleştiriliyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından genetik materyalleri toplanan bitkinin deneme üretimleri başladı.

Yaşın yanında kuru da yanacak!

Bu yıl sofralık üzümde yaşanan fiyat düşüklüğü üreticiyi ürününü kurutmaya yöneltince bu kez de aşırı arz problemi ortaya çıktı. İç piyasada 2011 yılında 4 lira olan kuru üzümün kilosu bu yıl 3,2 liraya düşerken, ihracat fiyatlarında ise 2 bin 400 dolardan bin 900 dolara düşülmesi endişe yaratıyor.

Traktör pazarını mucitler renklendiriyor

Geçtiğimiz yılı dünya traktör sanayisinin 5. sırasında bitiren Türkiye traktör pazarı, yılda ortalama 30-35 binlik bir üretime sahne oluyor. Dünya çapında kendini kanıtlamış ve yeni icatların öncüsü firmalar da her çeşit üretim sürecinde kendisine yer buluyor.

Samanda sular duruluyor

Saman pazarında geçtiğimiz aylarda yaşanan yükselen fiyatların yarattığı kriz durulmuş görünüyor. Kaba yem ithalatının önünün açılması bu rahatlamanın temel nedeni olarak gösteriliyor.

Eski Üreticilerden Kim Kaldı!

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) yayınladığı İstihdam İzleme Bülteni'ne göre Türkiye'de memur ve esnaf sayısı artarken tarımsal üreticilerin oluşturduğu nüfus ise azaldı. Rakamlar, kayıtlı üretici sayısının 1 yıl öncesine göre yüzde 6,2 oranında azaldığını gösteriyor.

İstatistik değil, gerçeğin ta kendisi!

22. Uluslararası Stockholm Su Haftası’nda ana konu su ve gıda güvenliği sorunuydu. 30-40 yıl içinde bu iki sorunun insanlığı tehdit edecek boyutlara geleceği düşünülüyor. Önlem alınmazsa Türkiye de kıtlıkla burun buruna gelebilir.

Atıksular tarım için geri dönüştürülecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez atıksu arıtma tesisinden çıkan suyun, yeni teknolojilerle dezenfekte edilerek tarımsal sulamada tekrar kullanılmasını sağlayacak bir projeyi hayata geçiriyor.

Gıda krizine neden olan kötü çocuk aranıyor!

Tarım ürünlerinin gıda yerine, yakıt üretiminde kullanılmasının yaz mevsiminde gıda fiyatlarında yaşanan artışa sebep olduğu yönündeki eleştirilere Avrupa biyoyakıt sanayi karşı çıkıyor.

Fındık dallarında eller değil makineler mi çalışacak?

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bakanlığa önerilen ‘Fındık Bahçelerinin Yenilenmesi Projesi’, makineli tarımın önünü açabilecek maddeler içeriyor.

Artık "Tarım Milyarderleri" Devri

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren pek çok ekonomik holding ve ekonomik kuruluş hızla tarım sektörüne yöneliyor. Tarımın gelişen stratejik itibarı, tarımsal yatırımların de günden güne artmasına yol açıyor.

Bağ ve Bahçeler John Deere'den Soruluyor

175. yaşını tüm Dünya ile birlikte Türkiye’de de taçlandırmaya hazırlanan John Deere, yeni çok amaçlı 5GF serisi bağ-bahçe traktörlerini Türkiye pazarına sunuyor.

BAYER'den Luna Köyü

Bayer CropScience Bitki Koruma Bölümü ve Bayer Sebze Tohumları Grubu Nunhems’in geleneksel hale gelen Agro Arena etkinliklerinin bu yılki ayağı 14-17 Temmuz’da gerçekleşti.

100. Yılında DEKALB’den Ufuk Turu

Monsanto’nun tarla bitkileri ürünlerindeki dünya markası olan Dekalb firması, 100. yaşını Adana’da düzenlediği etkinlikle kutladı. Etkinlik boyunca katılımcılara mısır üreticiliğindeki pek çok kritik nokta aktarılırken sergilenen ürün performansları da üreticileri ufuk turuna çıkarttı.

20 Büyükler Acil Çözüm Peşinde

Tahıl fiyatlarının geçtiğimiz aydan bu yana yüzde 30-50 oranında artması endişeleri bir kez daha açığa çıkardı. G20 bu kez tartışılan gıda krizi üzerine toplanıyor.

Antalya da Çiçekleniyor

Antalya'da sebze ve meyvelerin oluşturduğu hanedana bir üye daha geliyor. Şehirde düzenlenecek 2016 Dünya Botanik Fuarı öncesi hazırlanan projeler süs bitkileri ve bahçeciliği geliştirmeyi hedefliyor.

Suyun Tarıma Düşman Olduğu Yer!

Samsun şehrinin ve bölgedeki tarımsal alanların kabusu olan sel felaketi geri döndü. Kürtün çayının taşmasına neden olan şiddetli yağış meyve bahçelerine zarar verdi.

Organik Demekle Olmuyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "organik" tanımlı ürünlerin uyması gereken kıstaslara açıklık getirdi. Sahte organik ürünleri pazara sunan kişi kuruluşları ise ağır cezalar bekliyor.

Devamını Yükle
10