tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.10.2012 10:01:51

Konu bakliyat, gönüller rahat!

Türkiye'de tüketici son 1 aydır üst üste gelen zam haberleriyle darbe üstüne darbe alırken tarımsal üretimin başat kollarından birisi fiyat istikrarını sürdürmeye devam ediyor. Pirinç, fasulye, mercimek ve bulgur gibi ürünlerde yüksek verim fiyatların da sabit kalmasına yol açıyor.

Yüksek verimler bakliyat sınıfındaki birçok ürünü kolay tüketilebilir fiyatlarda tutarken bazı ürünlerde ithalat yükü de hafifliyor. Birkaç yıl önce başlayan kırmızı mercimek ithalatının durduğu belirtilirken pirinçte de son yılların en durağan fiyat endeksi yaşanıyor.

Bakliyat ürünlerinde cüzi oynamalara yol açan nedenlerin ise verim sorunundan ziyade çeşitli yan etkilerken kaynaklandığı belirtiliyor. Makarnalık buğday üretiminde kaliteyi belirleyen değerlerde düşüş yaşandığı belirtilirken nohutta geçtiğimiz yıllarda yaşanan hastalık sorunu nedeniyle yükselen fiyatların aynı seviyelerde devam edeceği öngörülüyor.

Bakliyat ürünlerin yeterlilik tablosuna bakıldığında üretim ve tüketim rakamlarındaki denge göze çarpıyor. Buğday başta olmak üzere Türkiye'de üretilen bakliyat ürünlerinin üretim miktarları tüketimi karşılarken, üretim fazlası ise büyük oranda ihracata konu oluyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.