tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.10.2012 13:24:07

Ateş düştüğü yolları da yakıyor

Türkiye ile Suriye arasında yaşanan uzun vadeli gerginlik gidere savaş formuna bürünmesi iki ülke vatandaşlarında da tedirginliğe neden oluyor. Özellikle çatışmaların yaşanmaya başladığı sınır bölgesinde bu tedirginlik had safhaya çıkıyor.

Öte yandan sınıra yaklaştıkça savaş tedirginliğiyle birlikte ekonomik sıkıntıların da nabzı daha gür duyulmaya başlanıyor. Tarımsal ürün ihracatında Türkiye'nin en geniş alıcı nüfusunu oluşturan Ortadoğu pazarına giden yollar artık iyiden iyiye tıkanmaya başlamış görünüyor. 1 yıldır yaşanan politik süreç özellikle Suriye yolunu kullanan ihracatçılar için ucunda iflas görünen bir yola dönüştü.

Havuç üretiminde son yıllarda büyük bir ivme kazanan Hatay'da ihracatçılar Cilvegözü sınır kapısının kapanmasından sonra ihracat yollarının uzun ve zahmetli bir hale geldiğinden şikayetçi. Alternatif yolların 5 bin dolara yakın ek masraf gerektirdiği belirtilirken, ihracatın yüzde 80'inin yapıldığı Arap ülkelerinde pazarın önderliğin Çin'e kaptırıldığı söyleniyor. Özellikle yaş meyve ve sebzelerin ağır nakliye koşullarına dayanamadığını ve çürüdüğünü belirten Hataylı ihracatçılar, fiyatların neredeyse 3'te 1 oranında düştüğünden yakınıyorlar.

Yaşananlar savaşın karanlık bir başka yüzünü ortaya koyuyor. Ortadoğu'da Türkiye de dahil komşu ve kardeş ülkelerin yaşadığı sorunlar çözülmedikçe ne çatışmaların ne de ekonomik darboğazların sonu gelmeyecekmiş gibi görünüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.