tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.11.2012 11:11:21

Malatya'da kayısı karantinası

Kayısısıyla ünlü Malatya ilinde bugünlerde tarımsal alanlarda "şarka" korkusu yaşanıyor. Sert çekirdekli meyvelerin baş belalısı olan şarka virüsüne karşı, farklı illerden kayısı fidanı girişinin yasaklandığı duyuruldu.

20. yüzyılın başlarında ortaya çıktıktan sonra Avrupa dahil olmak üzere pek çok bölgede sert çekirdeklilerin yaprak, meyve ve çekirdek kısımlarında çöküntülere yol açarak kalite düşürücü bir rol oynayan şarka virüsü, geçtiğimiz Temmuz ayında da özellikle Batı kesimlerde soruna yol açmıştı.

Ancak bu kez virüse karşı önlemler erken alınmışa benziyor. Tehdidin gündeme gelinmesinden sonra fidan kontrollerini sıklaştırma kararı alan Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde ise alınan radikal kararı açıkladı: Buna göre; kayısı başta olmak üzere erik, vişne, kiraz, şeftali ve zeytin gibi sert çekirdekli meyve fidanlarının Malatya'ya girişi yasaklandı. Emniyet güçlerinin yapacağı sıkı yol kontrolleri ile uygulanacak olan yasak, yalnızca Elazığ ve Şanlıurfa şehirlerinde gelen fidanları kapsamıyor.

Yaş kayısı üretiminin yarısını, kuru kayısı üretiminin ise tamamına yakınını karşılayan Malatya'yı şarka virüsünden korumak için fidan satışları da kontrollü olarak yapılacak. Bunun için kente fidan pazarları kurulacağı ve bu alanlar dışında da satışın yasaklandığı duyuruldu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.