tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.11.2012 11:11:21

Malatya'da kayısı karantinası

Kayısısıyla ünlü Malatya ilinde bugünlerde tarımsal alanlarda "şarka" korkusu yaşanıyor. Sert çekirdekli meyvelerin baş belalısı olan şarka virüsüne karşı, farklı illerden kayısı fidanı girişinin yasaklandığı duyuruldu.

20. yüzyılın başlarında ortaya çıktıktan sonra Avrupa dahil olmak üzere pek çok bölgede sert çekirdeklilerin yaprak, meyve ve çekirdek kısımlarında çöküntülere yol açarak kalite düşürücü bir rol oynayan şarka virüsü, geçtiğimiz Temmuz ayında da özellikle Batı kesimlerde soruna yol açmıştı.

Ancak bu kez virüse karşı önlemler erken alınmışa benziyor. Tehdidin gündeme gelinmesinden sonra fidan kontrollerini sıklaştırma kararı alan Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde ise alınan radikal kararı açıkladı: Buna göre; kayısı başta olmak üzere erik, vişne, kiraz, şeftali ve zeytin gibi sert çekirdekli meyve fidanlarının Malatya'ya girişi yasaklandı. Emniyet güçlerinin yapacağı sıkı yol kontrolleri ile uygulanacak olan yasak, yalnızca Elazığ ve Şanlıurfa şehirlerinde gelen fidanları kapsamıyor.

Yaş kayısı üretiminin yarısını, kuru kayısı üretiminin ise tamamına yakınını karşılayan Malatya'yı şarka virüsünden korumak için fidan satışları da kontrollü olarak yapılacak. Bunun için kente fidan pazarları kurulacağı ve bu alanlar dışında da satışın yasaklandığı duyuruldu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.