tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.10.2012 11:30:34

Eski meyveye yeni renk!

Bunaltıcı yaz sıcaklıklarında düşüncesi bile serinleten karpuz, sulu yapısıyla yüksek ısılarda sıvı kaybını önlediği gibi tadıyla da vazgeçilmez bir meyve. Ekim ayı geldiği halde yaz mevsiminden henüz çıkılmamışçasına ısısından pek bir şey kaybetmeyen havalar, bu yıl karpuzu hala daha aranan bir gıda konumunda tutuyor.

Kapruz satıcılarının, meyvenin renginin canlılığını dolayısıyla da tazeliğine dikkat çekmek için sarf ettikleri "Karpuz kaaan!" nidası ise artık her üründe geçerli olmayacağa benziyor. Zira geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yetişen karpuz çeşitlerine kırmızı yerine sarı etli karpuzun da eklendiği belirtiliyor.

Erzurum'da bulunan Atatürk Üniversitesi'nin Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Dursun, farklı bitki genotiplerini toplayarak ve muhafaza ederek uzun erimli bir çalışma yürütüyor. Son olarak içi sarı renkte bir karpuz çeşidi üreten Dursun, bu ürünün tat olarak klasik kırmızı çeşitlerden hiçbir farkı olmadığını söylüyor. Dursun, "Anadolu'nun biyoçeşitlilik bakımından çok zengin bir coğrafya. Bu nedenle genetik kaynakları koruma adına çok çeşitli sebze ve meyve yetiştirmenin yollarını aramak gerekiyor" şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.