tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.10.2012 10:08:34

Yükte hafif pahada çok ağır!

Hiç aktardan kilosu 20 bin liraya bir baharat aldınız mı? Yükte hafif, pahada ise bu denli ağır tek bir bitki var: Safran. Doğanın en değerli baharatı kabul edilen safranı bu mertebeye taşıyan ise 2 neden bulunuyor: Birincisi; beslenmeden sanayiye kadar farklı alanlara az bir miktarıyla sağladığı azami katkı, ikincisi ise doğada kendiliğinden bulunmadığı için tarımsal üretime bağlı bir bitki olması.

Kanseri önleyici özelliklerinin yanında, kullanıldığı yemekleri sarıya boyamasıyla bilinen bu özgün bitki Türkiye'de yalnızca Karabük-Safranbolu'da ve yalnızca 38 üretici tarafından üretiliyor. Türkiye'de her yıl ortalama 15-20 kg üretilen safran, yoğun bir boya kaynağı olarak boya sanayisi, kozmetik, gıda ve ilaç sektörlerinde kendine yer bulabiliyor. Kendiliğinden üreme yeteneği olmadığı için kaltivasyona bağlı olması bitkiyi ve yetiştiricilerini daha da özel kılıyor.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, bu yıl yapılan ekstra dikimlerle safran üretiminin 25 kg'ye çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Verilen destekler ve özellikle turistlerin oluşturduğu alıcıya yönelik pazarlama yöntemlerinden söz eden Küçük, ürünün gelecek yıllardan daha da ön plana çıkacağına vurgu yapıyor.

Hindistan, İran ve İspanya başta olmak üzere Kuzey Yarımküre'nin orta uşağı boyunca yetiştirilen safranın aynı kuşaktaki Türkiye'de de gelişmesi hem ekonomi hem de biyoçeşitlilik açısından büyük bir adım olacağa benziyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.