Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Patates Niğde'de yüzleri güldürdü

Niğde'de, turfanda patates fiyatlarının yüksek olması üreticileri sevindiriyor. Bölgede ilk turfanda patatesin birinci kalitesi 1 lira 10 kuruştan satılırken, ikinci kalite ürün 80 kuruştan pazarda yerini aldı.

Üretim bir şeydir, verim her şey!

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Türkiye domateste ABD'deki verim seviyesine ulaştığı takdirde üretimini ikiye katlayabilir" şeklinde konuşuyor.

'Dolu dolu' sigorta!

Tarım sigortalarının geçtiğimiz yılki bilançosu açıklandı. Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) yayınladığı faaliyetin raporundaki verilere göre, tarımda 2012 yılında toplam 9,4 milyar TL’lik sigorta hizmeti sağlandı. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 35,9’luk bir artışı gösteriyor.

Aflatoksine karşı birlik zamanı

Türkiye, üretimde ve ihracatta dünya lideri olduğu incirde aflatoksin riskine karşı ciddi önlemler almaya hazırlanıyor. Üretici, tüccar ve ihracatçı zincirinde oluşturulacak koordinasyon sayesinde kurutulmuş incir ürünlerinde rastlanan aflatoksin tehdidinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Zeytin sineğine tuzak!

Aydın'ın Söke ilçesinde zeytin bahçelerinde önemli zararlara yol açan zeytin sineği (Bactrocera oleae) ile ilgili uyarılar yapılıyor.

Ekipmanda başvurular bugün bitiyor

Tarımsal ekipmanlar için üreticilere sunulan yüzde 50 devlet desteğinde başvuru tarihleri sona eriyor. 32 tarım aleti ve makinesi için destek talebi olan üreticiler için bugün son başvuru günü. Bireysel sulama makine ve ekipmanları için başvuru süresi ise 30 Temmuz tarihinde doluyor.

Yedikule bostanları yıkılıyor

İstanbul'un tarihi semtlerinden Yedikule'de bulunan 60 dönümlük bostanlık arazi yıkılıyor. Dünyanın en eski şehir içi tarım arazilerinden olan bostanlarda "Süs Havuzlu Park" projesi için başlatılan yıkımı durdurmak için dün akşam "Yeryüzü İftarı" düzenlendi.

Rekoltede umut, fiyatta endişe

Temmuz ayının ortalarına gelinen şu günlerde, iklim koşullarının ideal düzeyde gitmesi mısırda erken hasat umudu doğurdu. Ancak fiyatların düşük olma ihtimaline karşı TMO'nun önlem alması isteniyor.

Kavun ektiler kabak çıktı

Bafra ovasında piyasaya kaçak yollardan sokularak el altından satılan sertifikasız 601 cinsi kavunu arazilerine eken üreticiler kabak ile karşılaştı.

Biyoyakıt dönemi asıl şimdi başlıyor

İki Bakanlığın birlikte aldığı kararlar, Türkiye'de biyoyakıt kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, akaryakıtta bitkisel kaynakların oranının artırılacağını duyurdu.

Narla gelen virüse yalanlama

Türkiye'den ihraç edilen donmuş nar ürünlerinin ABD'de yaşanan Hepatit A salgınının nedeni olduğu yönündeki iddialara yalanlama geldi.

Domates Ramazan'a hangi fiyatla girecek?

Fiyatları bir süredir el yakan sera domatesi insafa geldi! Örtü altı domatesin can damarı olan Antalya-Kumluca'da 1,5 TL'den hızlıca 1 TL'ye düşen fiyatların birkaç gün içinde büyükşehirlere de yansıyacağı belirtiliyor.

Ekmek devrimi!

En temel gıda maddesi olarak sofralardan eksik olmayan ekmeğin özellikleri değişti. Artık Türkiye'de "beyaz ekmek" olarak bilinen mamul, yalnızca buğday unu, maya, tuz ve sudan ibaret olacak ve renklendirici içermeyecek.

Hepatit A salgınında donmuş nar iddiası

ABD'de Mart ayında başlayan Hepatit A salgınına yol açtığı tespit edilen üründe bulunan ve Türkiye'de üretilmiş olan donmuş nar tanelerinden şüphe duyuluyor.

2013 yağlı tohumlara güldü

Yağlı tohumların ihracat pazarındaki yükselişi sürüyor. 2013 yılının ilk yarısında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 46 oranında artan yağlı tohum ihracatı sektörün soluk borularını açar nitelikte.

Sulamada borçlar kapıya dayandı

Sayısı 250 bini geçen tarımsal sulama abonesinden yaklaşık 87 bininin elektrik borcunun toplam 1 milyar 613 milyon 270 bin 953 TL'yi bulduğu belirtildi.

Türkiye FAO Konseyi'nde

Türkiye, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Konseyi üyeliği elde etti. Geçtiğimiz hafta İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen 38. FAO Konferansı'nda Macaristan, Rusya ve Kıbrıs'ın da aday olduğu konsey üyeliğini elde eden Türkiye bu görevi 3 yıl boyunca sürdürecek.

Biyoekonomi Çalıştayı başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği "Biyoekonomi Çalıştayı" bugün Ankara Crown Plaza Hotel'de saat 9:30'da başlıyor.

AMC-TR ürünleri üretici ile buluşuyor

AMC/AGRIMATCO grubunun Türkiye’deki temsilcisi olarak Haziran 2001 yılında kurulan AMC-TR Tarım, tarım sektörüne sunduğu yeniliklerle yoluna devam ediyor.

AGCO Türkiye'den 2013 atağı

Bünyesinde Massey Ferguson traktörleri, Laverda marka biçerdöverleri ve Fella ekipmanlarının satış ve satış sonrası hizmetlerini bulunduran AGCO Türkiye, global olarak şirketin Türkiye’ye gösterdiği önemi her yıl tanıttığı yepyeni ürünlerle daha da vurguluyor.

Deere & Company ilk 50'de

Fortune tarafından yapılan “Dünyanın En Beğenilen 50 Şirketi” listesinde 40.sırada yer alan Deere & Company liderliğini, tarım makinaları üreticisi olmasının yanı sıra inşaat, ormancılık ve çim bakım makinaları alanında da koruyor.

Pazarın yenisi: Dolmalık domates

Dolmalık biberden esinlenen ziraat mühendisi Büşra Yapıcı, 5 yıllık ıslah çalışması neticesinde şekli dolmalık bibere benzeyen "dolmalık domates" üretti.

Araziler kaderi belli olacak

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanun Tasarısı yarın Meclis Adalet Komisyonu'na taşınıyor. Tarımsal arazilerin asgari büyüklüğünü belirleyecek olan tasarı, arazi bölünmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Devamını Yükle
10