tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.8.2013 09:19:12

Üzümler 'sırat köprüsü'nü geçemedi

Son yıllarda Türkiye'nin ihraç meyvelerinin tabiri caizse "sırat köprüsü" haline gelen Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor), bu kez de "Batı çiçek tripsi" bulunduğu gerekçesiyle Türkiye'den gelen üzümlerin ülkeye girişine izin vermedi. Novorossiysk'te bulunan gümrük limanından geri gönderilen üzümlerin toplam 49 ton olduğu belirtiliyor. Rosselkhoznadzor yetkilieri, 2013 yılının başından beri toplam 700 ton sebze ve meyve ürününün Batı çiçeği tripsi adı verilen zararlı nedeniyle geri gönderildiğini belirtiyor. İşin kötüsü bu ürünlerin çoğunluğunu ise Türkiye'den gelen tarımsal ürünlerin oluşturması. Türkiye'nin yanı sıra Ürdün ve İsrail'den gelen ürünlerin de yıl içinde güve varlığı nedeniyle ülkeye sokulmadığı dile getiriyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Silifkeden Rusya'ya ihraç edilen çileklerin 18 tonu da aynı zararlı nedeniyle karantina servisinin filtresine takılmıştı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.