tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.7.2013 08:40:37

Kavun ektiler kabak çıktı

Bafra ovasında piyasaya kaçak yollardan sokularak el altından satılan sertifikasız 601 cinsi kavunu arazilerine eken üreticiler kabak ile karşılaştı. Samsun’un Bafra İlçesine bağlı Doğanca beldesinde bulunan Merkez ve Badut mahallelerindeki üreticiler, yasak olduğu halde çeşitli hastalıklara ve nakliyeye dayanıklılığı, raf ömrünün uzun olması ve tüketici tarafından beğenilmesi nedeniyle son 3-4 yıldır 601 isimli kavunu ekiyor. Bu yıl da aynı tohumu eken üreticiler, büyümeye başlayan ürünün meyvelerinin kavuna değil kabağa benzediğini görünce bu kez satışı yapan bayiden zararlarının karşılanmasını istedi. Ancak bayi yasadışı satışın ispatlanamayacağı gerekçesi ile bu talebi reddetti. Bafra ovasında bu yıl yaklaşık 10 bin dekar alanda ekilen kavunda yanlış tohum seçimi yüzünden yüzde 40 oranında zarar yaşandığını açıklayan Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bilgiç, son yıllarda satılması ve ekilmesi yasak olan çeşidin hastalığı dayanıklı olması nedeniyle üreticiler tarafından tercih edildiğini dile getiriyor. Bilgiç, “Birlik olarak defalarca uyarmamıza rağmen üreticimiz hala sertifikasız tohum alarak hem ilaç bayilerini hem de kendilerini zor duruma sokuyorlar. Ne kadar denetim yapılsa da üretici talep ettiği sürece bu sertifikasız tohumlar piyasada yerini koruyacaktır. Bu durum ancak bayi ve üretici işbirliğiyle çözüme ulaşır” şeklinde konuşuyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.