tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.9.2013 11:56:20

Beta Ziraat'in projesine destek

Tarımsal kalkınma ile tarım ve sanayi entegrasyonunda küresel ölçekte sürdürülebilir bir model olma vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren Konya Şeker’in iştiraki Beta Ziraat, yeni mısır çeşitlerinin geliştirileceği bir proje hazırladı. “Biyoteknolojik Yöntemler Kullanılarak Tane ve Silajlık Mısır Hatlarının ve Melez Mısır Çeşitlerinin Geliştirilmesi” adını verdiği bu proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu. TÜBİTAK’ın tarımdaki rekabet gücümüzün artırılabilmesi ve endüstrinin taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla başlattığı endüstriyel bitkilerden buğday, mısır, pamuk ve soya çeşitlerinin ıslahı çağrısına bu projeyle başvuran Beta Ziraat, proje bütçesinin yüzde 60’ı olan 1 milyon 103bin 400 TL’lik destek aldı. Proje mısır hat ve çeşitlerinin geliştirilmesinin yanı sıra ıslah programının sürekliliğini sağlama amacı da taşıyor. 36 ay sürecek olan proje 1 Mart 2013 tarihinde başladı ve 29 Şubat 2016 tarihinde tamamlanacak. Toplam bütçesi 1 milyon 839  bin TL’yi bulması planlanan ve  yüzde 60’ını TÜBİTAK’ın desteklediği proje, Beta Ziraat’in Bursa ili Yenişehir ilçesi Koyunhisar köyünde bulunan Üretim Araştırma ve Islah Müdürlüğü tesislerinde yürütülecek. Dikkat çeken diğer bir nokta ise Beta Ziraat’ in bu projeyle birlikte istihdama yapacağı katkı olacak. Şirket 4 teknik personel ve 5 işçiyi de mevcut kadrosuna ekleyecek.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.