tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.8.2013 07:38:52

Avrupa tarımının kökeni Türkiye mi?

Türkiye'de bir süredir hummalı bir uluslararası arkeolojik çalışma yürütülüyor. Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa ve Anadolu Neolitik Dönemleri Köprüsü (BEAN) isimli proje, Avrupa uygarlıklarında tarımın köklerini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. 2012'de başlayan ve Balkan ülkelerinin de çoğunu kapsayan projenin en önemli ayağının ise Türkiye olduğu ifade ediliyor. Avrupa'da tarımsal faaliyetin tarihine yapılan yolculukta izlerin Anadolu'yu işaret ettiğini söyleyen Johannes Gutenberg Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Joachim Burger, "Avrupa’ya ilk tarımsal üretici topluluklarının Anadolu’dan geldiğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuşuyor. Proje kapsamında Avrupalı geniş bir arkeolog ve antropolog ekibi Türkiye'deki kazı bölgelerinde çalışma yürütüyor. Bu kapsamda, bugüne kadar Bursa’daki Aktopraklık Höyüğü’nde bulunan 8 bin yıl öncesine ait iskeletler ile Bursa Barçın Höyük’te bulunan iskeletlerden ve Yenikapı’daki 8 bin yıllık insan kemiklerinden DNA örnekleri alındı.  “Çiftçi toplumların çekirdek bölgesi Anadolu’nun güneyi ve güneydoğusu" diyen Burger, "Bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda çıkan izler bizi Anadolu’ya getirdi. Tüm Güneydoğu Anadolu’da insanların topluca Avrupa’ya gittiğini söylemek doğru olmaz; ancak bu olasılık var. Araştırma sonucunda bunu ortaya koyacağız" şeklinde konuşuyor. "İstanbul’un fethedilmesi ne kadar önemliyse bu çalışma da o kadar önemli” yorumunu yapan Burger, “Çiftçi yaşamı, yerleşik hayatın başlaması anlamına geliyor. Bu da, bugünkü toplum düzeninin kökenini ifade ediyor. Toplum düzeni nerede ortaya çıktı, nasıl gelişti ve Avrupa’ya nasıl aktarıldı? Hakim toplum düzeninin kökeni Anadolu’da mı yeşerdi? Araştırmalarımız bunu ortaya çıkaracak" diyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.