tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.8.2013 08:54:35

Krediye bağlılık artıyor

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, tarımda kredi başvurusu ve ek finansman arayışının son 7 yılda çok yüksek boyutlara ulaştığını belirtti. Çandır, tarımsal kredilendirmeye olan bağlılığın sektörü tehdit eder hale geldiğini dile getiriyor. Antalya Ticaret Borsası İş Geliştirme ve Çalışma Grubu'nun ortaya koyduğu araştırmanın verilerini paylaşan Çandır, tarımsal üretim ve ticaret yapanların finansmana ulaşımda sıkıntı yaşadığına dikkat çekerken, "Genel olarak büyümek, küresel rekabette avantaj yakalamak, katma değerlerini artırmak amaçlarıyla değil, hayatta kalabilmek için ilave finansman ve kredi taleplerini büyük bir hızla arttı. Sektörün ihtiyaç duyduğu finansmana erişmek için katlanmak zorunda kaldığı bedel her geçen yıl Türkiye ortalamasının çok üzerinde ağırlaşıyor" yorumunu yapıyor. Tarım sektörünün özellikle son 7 yıldaki kredi talebi ve takibe düşme oranı eğilimlerinin durumu özetlediğini söyleyen Çandır, şu bilgi ve görüşleri paylaşıyor: "Son 11 yılda Türk ekonomisinin reel olarak yüzde 50 büyürken, tarım sektörü yüzde 20 büyüyebildi. Yani ülke ekonomisi 2 buçuk adım attığında, sektör ancak 1 adım atabilmiş. Tahıl ürünlerinden sebze-meyveye kadar tüm sektörümüz kendi gerçek potansiyelinde büyüyemiyor ve katma değer yaratamıyor. Son 7 yılda Türkiye tarım kredisi miktarı cari fiyatlarla yüzde 340 artarken, Antalya tarım kredisi ise ancak yüzde 255 arttı. Buna karşılık tarım kredilerinde takibe düşme miktarı Türkiye’de yüzde 415 yani 4 kattan fazla artarken, Antalya’da yüzde bin 540 yani 15 kattan fazla arttı. Arada 4 katlık bir fazla ile takibe düşme yaşanmış. Bu durum Antalya tarımı için açık bir alarm zili."


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.