tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.7.2013 08:56:29

Aflatoksine karşı birlik zamanı

Türkiye, üretimde ve ihracatta dünya lideri olduğu incirde aflatoksin riskine karşı ciddi önlemler almaya hazırlanıyor. Üretici, tüccar ve ihracatçı zincirinde oluşturulacak koordinasyon sayesinde kurutulmuş incir ürünlerinde rastlanan aflatoksin tehdidinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Üretiminin önemli bir bölümünü AB ülkeleri başta olmak üzere yurtdışına gönderen Türkiye pazarında olumsuz etkiye yol açan aflatoksin bildirimleri 2012 yılında artış gösterdi. Toprakta bulunan, ancak hasat ve depolama süreçlerindeki bilinçsiz uygulamalar sonucu ürünlere bulaşabilen aflatoksin maddeler konusunda AB de ithal ürünlerde kontrol sıklığını artırmayı kararlaştırdı. Önemli bir ihracat kalemi olan incirdeki bu gıda güvenliği sorununa karşı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bir eylem planı hazırladı. Planın temelini ise üretici-tüccar-ihracatçı zincirine yönelik eğitim çalışmaları oluşturuyor. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin desteği ile bilgilendirici kitapçıklar hazırlanması ve kahve toplantıları düzenlenmesi planlanıyor. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, yapılacak çalışmaların yanı sıra üretim aşamalarındaki aktörlerin birbirleriyle koordinasyonunun da önemli bir kazanım olacağını belirtiyor. Rekoltesi çok zor tahmin edilebilen ve hassas bir ürün olan incirde tüm taraflarla temas halinde olmaya özen gösteriyoruz" diyen Öz, “Biz kendimizi ne üreticiden ne de aynı zamanda ihracatçımız olan Tariş’ten ayrı görmüyoruz. Önemli olan sağlıklı ürün elde ederek daha yüksek katma değerle satıp üreticinin de yüzünü güldürmek." şeklinde konuşuyor. Tariş İncir Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fevzi Aruman ise incirde aflatoksine karşı mücadele etmek için üreticinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Aruman, "İncirde prim sisteminin devreye girmesi gerekli. Çünkü bu üründe zararlılara karşı pahalı bir mücadele yürütmek zorundasınız. Bu nedenle sıkıntıda olan üretici desteklenmeli” diyor. Sıcak ve nemli ortamlarda artış gösteren küf kaynaklı bir madde olan aflatoksin, özellikle kurutma ve depolama aşamalarındaki hijyenik olmayan koşullarda sebze, meyve ve tahıl ürünlerinde görülebiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.