Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

FETÖ operasyonları ziraat odalarına uzandı

Tarım kuruluşlarında yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında Söke Ziraat Odası Başkanı da gözaltına alındı. Samsun ve Elazığ’da operasyonlar genişliyor.

Sebze-meyvelere de kimlik taşıma zorunluluğu!

Meyve-sebzede künye uygulamasına getirilen düzenlemeler açıklandı. Tebliğ ile kamyonla ürün satışında denetlemeler sıkılaştırılacak.

“Bozuk tohum” davasını mısır üreticisi kazandı

Ziraat odasından satın aldığı tohumların analiz edilmediği tespit edilen mısır üreticisi, 7 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesinde 46 bin TL tazminat almaya hak kazandı.

Antbirlik’e kayyum atandı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alınan karar ile Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Birliği’ne (Antbirlik) kayyum atandı.

Tağşiş vakaları zeytinyağına güveni sarsıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taklit ve tağşiş yapılan 355 gıda ürünü yasakladı. Listede 51 zeytinyağı firmasının da adı geçiyor.

Afet mağduru üreticilere iyi haber

Tarım Kredi Kooperatifleri, 2016 yılında doğal afetlerden etkilenen üreticilerin kredi borçlarının erteleneceğini duyurdu.

İhracat beklentilerinin yeni adresi Gürcistan

Türkiye-Gürcistan arasında düzenlenen Tarımsal İş Forumu, alternatif pazar arayışlarındaki Türkiye için yeni beklentilerin adresi oldu.

Avrupa tarımının tarihi Kırklareli’nde gün yüzüne çıkıyor

Hem Türkiye hem de Avrupa için tarım tarihine dair en eski bulguların ortaya çıkarıldığı Kırklareli’nde Tarih Öncesi Açık Hava Müzesi projesinde sona yaklaşıldı.

Tarla domatesinde sıcağın fazlası zarar!

Aydın’da aşırı sıcaklar nedeniyle güneş yanıklığı sorunuyla boğuşan tarla domatesinde fiyatlar beklentileri karşılamıyor.

İzmir’de üreticilerden taş ocağına tepki

İzmir’in Menderes ilçesinde üreticiler tarım arazilerine zarar veren taş ocağının yeniden faaliyete geçmesini protesto etti.

İlk tarım üniversitesi öğrencilerini arıyor

Alanında Türkiye’nin ilk örneği olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi bu yıl ilk öğrencilerini kabul etmeye hazırlanıyor.

Ankara’da Rus yetkililer ile görüşmeler başlıyor

Bugün Türkiye’ye gelen Rus gıda güvenliği yetkilileri ile yapılacak görüşmeler Rusya ile bozulan ihracat köprülerinin yeniden kurulması amacını taşıyor.

AB müzakerelerinde tarım ve gıda atılımı

Son dönemde bir belirsizlik bulutunun ardına giren Türkiye-AB müzakerelerinin tarım ve gıda ayağında yeni proje heyecanı yaşanıyor.

Kocaeli'nde tarıma can suyu geliyor

Türkiye’nin ikinci büyük sanayi şehri Kocaeli, tarım arazilerinin yoğunluğu bakımından ise son sıralarda. Kandıra’da inşa edilen sulama kanalı ise tarımsal üretime ivme kazandırmayı amaçlıyor.

Antalya’ya güneş tarlası geliyor

Antalya-Döşemealtı’da kurulan güneş enerji santrali bölgedeki sulama birliklerinin elektrik maliyetlerini sıfıra indirmeyi hedefliyor.

İç Anadolu’nun tahıl arazilerinde yangın afeti

Türkiye’nin tarım arazileri zorlu bir yaz sezonu geçiriyor. Yangın afeti bu kez de İç Anadolu’da tahıl arazilerine zarar verdi.

ODTÜ’lü ekibin insansız tarım aracına uluslararası ödül

İnsansız tarım aracı Eco Barrow’ı tasarlayan ODTÜ’lü ekip, ABD’nin Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde tam 5 farklı ödüle layık görüldü.

Bu köyde seracılık kadınlardan soruluyor

Giresun-Boztekke’de örtü altı üretime yönelik desteklerden yararlanan kadınlar bölgedeki seraların 3’te 2’sinde sebze üretimi yapıyor.

Davacı: Zeytin, Davalı: Taş ocağı, Kazanan: Tarım

İzmir-Urla’da zeytin ve endemik bitki üretilen sit alanındaki taş ocaklarına karşı 14 yıllık hukuki mücadele zaferle sonuçlandı.

Tarım danışmanları oturma eylemine başladı

Zirai danışmanlara ayrılan tarımsal desteklerin düşürülmesine karşı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın önünde oturma eylemi başlatıldı.

Nitratlı gübre yasağı Şubat'a kadar sürecek

Bakanlar Kurulu’nun ardından nitratlı gübre yasağının 2017 Şubat’ına kadar süreceği açıklandı. Arazi toplulaştırma konusunda da yeni düzenlemeler geliyor.

Elektronik öğrencilerinden sera otomasyonu

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde seranın nem, sıcaklık, güneş ışığı gibi tüm değerlerinin uzaktan takip edilebileceği otomasyon sistemi geliştirildi.

Cerattepe’de bakır madeni ısrarı sürüyor

Artvin-Cerattepe’de maden tesisi projesi ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporu, “kapalı galeri ve teleferik” şartıyla madene yeniden göz kırptı.

Korunga bitkisi bu araziyi baştan yarattı!

Kırşehir’in Bağbaşı mahallesinde şehir çöplüğünden buğday arazisine dönüştürülen alanda kuraklığa rağmen yüksek verim alınıyor.

Devamını Yükle
10