tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.12.2016

Üretici fiyatlarında keskin düşüş!

Üretici fiyatlarında keskin düşüş!

Döviz kurlarındaki artışla geçen Kasım ayı rakamları tarımda üretici fiyatlarının yaklaşık yüzde 2 gerilediğini gösteriyor. En keskin düşüş ise çok yıllık bitkisel ürünlerde.

Geçtiğimiz ayın Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi TÜİK tarafından açıklandı. Kasım’da tarımsal ÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,85 gerilerken, 2016’nın aynı dönemine oranla da yüzde 0,82 geride kaldı. Kasım ayında en keskin düşüş ise çok yıllık tarım ürünlerinde yaşandı. TÜİK raporuna göre Kasım ayında üretici fiyatları çok yıllık bitkilerde yüzde 8,84; tek yıllık bitkilerde ise 1,79 azaldı.

Kasım narenciyenin kabusu oldu

Ürün gruplarına bakıldığında ise narenciyede yüzde 11’e varan fiyat düşüşü dikkat çekiyor. Sebze ve kök bitkilerinde gerileme yüzde 5,63 olarak ölçülürken, Kasım’da üreticinin nefes aldığı ürünler ise yüzde 2 artışla meyve ürünleri oldu.

Enflasyonun mağduru üretici

2016 yılında tarımsal ÜFE’nin en yüksek olduğu ay Temmuz olurken Nisan ayı ise tarımın günlüğüne 2016’nın en zorlu ayı olarak geçti. TÜİK raporunu yorumlayan Türkiye Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımda üretici enflasyonu genel tüketici enflasyonunun altında kalmaktadır. Üretici artık enflasyonunu mağdurudur” şeklinde konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.