tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.12.2016

Dört üründe ithalat yasağı geri geldi

Dört üründe ithalat yasağı geri geldi

Türkiye’nin sınır illerinde çay, şeker, fındık ve antepfıstığı ithalatı 11 aylık aradan sonra tekrar yasaklandı.

Ekonomi Bakanlığı’nın sınır illerinde dört tarım ürününün ithalatına getirdiği yasak Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre 12 ilde yurtdışından çay, şeker, fındık ve antepfıstığı alımına izin verilmeyecek. Karar yerli üretimin korunması ve haksız rekabetin önlenmesini amaçlıyor.

Listeye Kars da eklendi

Son olarak 25 Ocak 2016 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ile söz konusu 4 ürün sınır ticaretindeki kısıtlamaların kapsamından çıkarılmıştı. Dün yayınlanan Tebliğ ile geçmiş uygulamaya geri dönülürken Artvin, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay’a ek olarak Kars ili de sınır ticaretindeki kıstaslara dahil edildi.

2016 fındığın kabusu oldu

Dünya fındık üretiminde ilk sırada olan Türkiye antepfıstığında 3’üncü, çayda ise 4’üncü sırada geliyor. 2016 verim kaybı ve fiyat şoklarıyla geçiren fındıkta üretimin geçtiğimiz yıla oranla 4’te 1 oranda azalarak 420 bin ton civarına düştüğü belirtiliyor. Antepfıstığında ise yıllık üretim yüzde 18 oranında artarken, çaydaki yükseliş ise yüzde 3,2 düzeyinde kalacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.