tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.11.2016

Desteklerden aslan payını genç üreticiler alacak

Desteklerden aslan payını genç üreticiler alacak

Yarın başlayacak 2016 destek ödemelerinde en çok sırada Genç Çiftçi Projesi, ikinci sırada ise AB kırsal kalkınma programı IPARD bulunuyor.

Yarından itibaren ödenmeye başlayacak olan 2016 yılı üretici destekleri kapsamında toplam 599,8 milyon TL destek ve hibe ödemesi yapılacak. Destekler arasında en büyük pay 100 milyon TL ile Genç Çiftçi Projesi’ne ait.

Üretici nüfusun gençleşmesi amaçlanıyor

Geçtiğimiz Nisan ayında başvuru alınmaya başlayan projede, girişim başına 30 bin TL’ye kadar hibe desteği verileceği açıklanmıştı. Proje üretici nüfusun gençleştirilmesi ve tarımsal göçün durdurulmasını amaçlıyor.

Son günlerde Türkiye’nin AB süreci sıkça tartışılırken, AB uyum süreci kapsamında toplam 90 milyon TL’yi bulan olan IPARD (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı) ödemeleri ise destekler arasında ikinci sırada.

desteklerden-aslan-payini-genc-ureticiler-alacak2.jpg

Ar-Ge destekleri yüzde 2’den az

Bu yıl kırsal kalkınma kapsamında üreticilere 65 milyon TL, İyi Tarım uygulamalarına 27 milyon TL, sertifikalı tohum için 10 milyon TL ve biyolojik mücadele yapan üreticiler için ise toplam 5 milyon TL destek verilecek. 2016 itibariyle 8,5 milyon TL düzeyinde destek görecek olan tarımsal Ar-Ge ise toplam destekler arasında yalnızca yüzde 1,4’lük bir paya sahip.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.