tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.12.2016

Moskova zirvesinden beklenen müjde gelmedi

Moskova zirvesinden beklenen müjde gelmedi

Sebze ve meyve üreticilerinin merakla beklediği yeni Rusya ziyaretinde ihracatın yeniden başlamasına dair net bir açıklama yapılmadı.

Sebze-meyve ürünleri ihracatının ana gündem konularından biri olduğu Türkiye-Rusya zirvesi Moskova’da gerçekleşti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de yer aldığı ziyaret kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Rusya ile 1 yıllık duraksamayı geride bıraktığımızı düşünüyorum” dedi.

“Türk tarım ürünleri ile ilgili bazı yasakların kaldırılması konusu önemli” açıklaması ile yetinen Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Markov ise “Rusya da Türkiye’ye tahıl gibi farklı tarım ürünlerinde satışını arttırabilir” şeklinde konuştu.

Sebze üreticilerinin bekleyişi devam ediyor

Rusya geçtiğimiz yıl yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye’den yapılan sebze-meyve ithalatını aşamalı olarak durdurmuş, Ekim ayında ise narenciye ürünlerinde ticari ilişkiler yeniden başlamıştı. Bugün itibariyle domates, hıyar, patlıcan gibi ana ihracat kalemlerinin yanı sıra erik ve şeftali gibi sert çekirdeklilerin dışındaki meyve ürünlerinde yasaklar devam ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.