tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.12.2016

Antalya'da panel eken tasarruf biçiyor

Antalya

Tarımsal hibelerden en çok yararlanan yatırımlardan olan güneş panelleri, Antalyalı üreticilerini sulama maliyetlerinin ağırlığından kurtarıyor.

Türkiye’de seracılığın kalbinin attığı bölgelerden olan Antalya-Gazipaşa’nın tarım arazilerinde güneş enerjisi yaygınlaşıyor. Sulama sistemlerine yönelik enerji tedariki için kurulan güneş panelleri üreticilerin maliyetlerini azaltıyor.

Yatırım 5 yılda geri dönüş sağlıyor

Gazipaşa’nın Ekmel bölgesinde 7 dönüm alanda örtü altı sebze üretimi yapan Tunahan Karataş, alternatif enerjiye yönelen üreticilerden biri. Güneş enerjisine geçmeden önce sulamada kullandıkları elektrik bedelinin ayda 350 TL’yi bulduğunu söyleyen Karataş çözümü güneş panellerinde bulmuş. “15-20 bin TL’ye mal ettiğimiz sistem kendisini 5 yılda amorti ediyor. Panellerin ömrü ise 25 yıl” diyen Karataş, “Böylece seranın enerjisini bedavaya sağlıyoruz. Tüm üreticilere bu sistemi tavsiye ederim” diye konuşuyor.

Yenilenebilir enerjinin payı artıyor

Tarım sektöründe yalnızca sulamada değil ısıtma, soğutma, depolama ve aydınlatma sistemlerinde de kullanılıyor. Avrupa Birliği’nde güneş enerjisini de kapsayan yenilenebilir enerji türlerinin tarım sektöründeki payı yüzde 10’a ulaşmış durumda.

antalya-da-panel-eken-tasarruf-biciyor1.jpg

Antalya’ya güneş tarlası

Türkiye’de de son olarak Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde bölge üreticilerinin sulama enerjisi ihtiyacına yönelik olarak 33 bin metrekarelik alanda kurulan güneş enerjisi santrali faaliyete geçmişti. Güneş enerjisine yönelik yatırım yapan üretici ve girişimciler tarımsal hibe desteklerinden de önemli ölçüde yararlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.