Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Yeryüzü | Dünyadan tarım haberleri

Kaliforniya'da kuraklık alarmı

ABD'de tarım üretiminde önemli bir yere sahip Kaliforniya eyaletinde, kış aylarının yine az yağışlı geçmesi nedeniyle kuraklığa karşı önlemler alınmaya başlandı.

İklim değişimi toprağı da vuracak

Toprağın karbon deposu olan organik maddelerin, iklim değişimine karşı savunmasız olduğu ortaya çıktı.

Ağaç yaprağından pestisit

Hindistan’ın Chennai şehrinde bir üretici, pestisitlerin içindeki toksik bileşenlere alerjisi olduğu için, sadece ağaç yapraklarını kullanarak bitkisel bir pestisit geliştirdi.

Işıklarla zararlı mücadelesi

Işık teknolojisi kimyasal pestisitlere alternatif olmaya hazırlanıyor. Florida’daki Işık Bilimi Grubu, LED ve lazer ışıklarının böcekleri yok etmek için kullanılabileceğini keşfetti.

Bebe cevizinin gizemi

Anavatanı Endonezya’da bulunan Banda Adaları olan Hint cevizi ya da ‘küçük hindistan cevizi’ özellikle gurmelerin çok sevdiği bir baharat olarak biliniyor.

Şeker kamışında yeni çeşit

Kenya’daki Jomo Kenyatta Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeni bir şeker kamışı çeşidi geliştirdi. Çeşit diğer bitkilere oranla çok daha hızlı büyüyor.

Köpürten teknoloji

ABD’de karıkta köpüren bir böcek ilacı icat edildi. Sistem 500 litrelik bir su tankı ve 120 litrelik bir ilaç tankını herhangi bir ekim makinesine monte edebilen bir teknolojiyle çalışıyor.

Hong Kong'da tarım parkı açılacak

Hong Kong’da açılacak olan yaklaşık 80 hektarlık tarım parkı için üreticilere çağrı yapıldı. Projenin hedefi yerli üretimi arttırmak.

Pestisit yerine mantar

İrlandalı bilim adamları arpanın içinde yetişen mantarın hastalıkları önlediğini keşfetti. Araştırmalar sonuç verirse bitki korumada biyolojik bir yöntem olarak mantarlar kullanılabilecek.

Mucize yaratan meyve

Son yıllarda lezzet dünyasına bomba gibi düşen Batı Afrika kökenli mucize meyvesi, normalde birçok kişinin yanına bile yanaşmadığı ekşi ya da acı yiyecekleri adeta baklava gibi yediriyor.

Ahududu ve böğürtlen melezi Loganberry

İlk bakışta bir ahududu ya da böğürtlen sanılan Loganberry, aslında bu iki meyvenin ‘karışımı’. Loganberry’nin isim babası ise ABD’li avukat ve bitki yetiştiricisi James Harvey Logan.

Yatırımcıların gözdesi Ukrayna

Çernezyom kuşağında yer alan Ukrayna, verimli toprakları sayesinde son zamanlarda yatırımcıların en çok rağbet ettiği ülke haline gelmiş durumda.

Afrika'da kırsal yoksulluğun çözümü

Gelişmekte olan ülkelerde, ürünün aile üreticilerinden seçilmesi, hükümetlerin kırsal yoksulluk ile verdiği mücadeleye katkıda bulunuyor.

"Çin işi" liçi meyvesi

Çin'de yetişen liçi meyvesi son zamanlarda global pazarlarda da dikkat çeken bir meyve.

Değişen iklime karşı biyoçeşitlilik

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü’nün yeni yayınlanan kitabına göre; iklim değişimiyle başa çıkmanın gizli çözümü genetik çeşitlilikten geçiyor.

Fas'tan gelen hayat iksiri

Son yıllarda Türkiye’de ismi daha çok duyulmaya başlayan argan yağı, yalnızca Fas’ta yetişen ve her mevsim yeşil kalan argan ağacının yemişlerinden yapılıyor.

Zeytinyağı atıklarından elektrik üretimi

İspanya’da zeytinyağı artıklarından ısı ve elektrik üretmek için deneysel bir sistem başlatıldı. Sistem çevresel zararı azaltmak ve organik atıkları enerjiye çevirmek için umut verici.

Binbir çeşit tohum "Kıyamet Kasası"nda saklı

Norveç küresel ısınmanın tehdit ettiği yüz binlerce bitki türü ve sebzenin tohumlarını saklayan dev bir “yeraltı kasasına” ev sahipliği yapıyor.

Pestisitler teknolojiyle küçülecek

Nanoteknoloji her şeyi küçültmeye devam ediyor. Çok yakında üreticiler ürünlerini nanopestisitlerle koruyabilecek.

Şehrin göbeğinde buğday tarlası

Macar sanatçı Agnes Denes yaklaşık 35 sene önce New York’un göbeğinde gerçekleştirdiği Buğday Tarlası projesiyle çok konuşulmuştu. Şimdi ise sıra Milano’ya geldi.

Çin toprak peşinde

Dünya nüfusu artarken tarım arazileri ve tatlı su kaynakları daha değerli hale geliyor. Bu yüzden Çin çevre ülkelerdeki tarıma elverişli arazilerin neredeyse tümünü satın alıyor.

Havuca benzeyen Japon turpu

Brassicaceae yani turpgiller ailesine ait olan, silindir şekliyle adeta bir havuca benzeyen beyaz turp, Asya ülkelerinden dünyaya yayılmış, kullanımını çok yönlü bir sebze.

Uzaydan toprak nemi gözlemi

NASA topraktaki nem miktarını ölçmek için Dünya’yı uzaydan gözlemleyecek. Uzaya bir uydu fırlatan NASA, bilimadamlarına kuraklık izleme ve sel tahminleri için yardımcı olacak.

Tarımda yenilikçi uygulamalar

Teknoloji, üretim kaynaklarının doğru kullanımını sağlıyor ve maliyetleri düşürüyor. İşleri kolaylaştırdığı da düşünüldüğünde, tarımda makineleşme kaçınılmaz oluyor.

Devamını Yükle
11