tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.11.2015

Robotik çiftlik açılıyor

Japonya'da yer alan Spread isimli firma yılda 10 milyon adet marul ürettikleri çiftliklerinde 2017’den itibaren sadece robot çalışan bulundurmayı planlıyor. Ekimden hasada kadar bütün işlemlerin otomatik şekilde yapılacağı, Kizugawa, Kyoto bölgesinde yer alan bu çiftlik, Spread firması tarafından yürütülüyor. 4 bin 800 kilometrekarelik bir alana yayılacak olan çiftliğin robotikleşmesiyle üretimin yüzde 25 oranında artacağı, işçilik maliyetinin ise yüzde 50 oranında azalacağı düşünülüyor. Bilgisayar ayarlı sistem Çiftlikte kullanılan suyun yüzde 98’i geri dönüşüme gidecek. Isı, nem, ışık ve karbondioksit seviyesi bilgisayarlarla ayarlanacak. Çiftlik kapalı bir ortamda olduğu için pestisit ya da insektisit kullanımına da gerek yok. Ayrıca insan teması olmadığı için kirlilik riski olmayan, hijyenik bir ortam sağlayacak. 2017’nin ortalarında robotlar tarafından üretilen marullar, Tokyo sakinleri tarafından yenmeye başlayacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.