tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.11.2015

Robotik çiftlik açılıyor

Japonya'da yer alan Spread isimli firma yılda 10 milyon adet marul ürettikleri çiftliklerinde 2017’den itibaren sadece robot çalışan bulundurmayı planlıyor. Ekimden hasada kadar bütün işlemlerin otomatik şekilde yapılacağı, Kizugawa, Kyoto bölgesinde yer alan bu çiftlik, Spread firması tarafından yürütülüyor. 4 bin 800 kilometrekarelik bir alana yayılacak olan çiftliğin robotikleşmesiyle üretimin yüzde 25 oranında artacağı, işçilik maliyetinin ise yüzde 50 oranında azalacağı düşünülüyor. Bilgisayar ayarlı sistem Çiftlikte kullanılan suyun yüzde 98’i geri dönüşüme gidecek. Isı, nem, ışık ve karbondioksit seviyesi bilgisayarlarla ayarlanacak. Çiftlik kapalı bir ortamda olduğu için pestisit ya da insektisit kullanımına da gerek yok. Ayrıca insan teması olmadığı için kirlilik riski olmayan, hijyenik bir ortam sağlayacak. 2017’nin ortalarında robotlar tarafından üretilen marullar, Tokyo sakinleri tarafından yenmeye başlayacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.