Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Olaylar | Türkiye’den tarım haberleri

Antalya‘nın şifalı tropikali

70’den fazla türü bulunan Hint ayvasının Antalya ilinde üretimine başlandı. Tropikal bir meyve olan Hint ayvasına ilgi günden güne artıyor.

Dallı darısı Kırşehir bozkırlarında

Kırşehir ilinde deneme amaçlı yetiştirilen dallı darısı bitkisinden olumlu sonuçlar alındı. Dallı darısı, bölgedeki çorak arazilerin değerlendirilmesi adına fayda sağlayacak.

Ege‘de beyaz altının üretimi geriliyor

Ege bölgesinde pamuk ekim alanı 2002 yılına göre yüzde 61 gerilerken üretici sayısı 62 binden 12 bine düştü. 2015 -2016 sezonunda da düşüşün devam edeceği tahmin ediliyor.

Çay atıkları renklendiriyor

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Doğal Boyalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde çay atıklarından tekstil boyası üretildi.

Kaman adı altında ithal ceviz

Kırşehir-Kaman'da geçen yıl dona teslim olan ceviz bu yıl da ihtiyacı karşılayamıyor. Market ve pazarlarda Kaman cevizi adı altında ithal cevizlere yer veriliyor.

Tropikal papaya Silifke’yi sevdi

Silifke’de dünyanın en faydalı meyvelerinden biri olarak kabul edilen, gen merkezi Güney Meksika ve Orta Amerika olan papaya meyvesi üretilmeye başladı.

Hatay santral yerine tarımı seçti

Hatay’ın narenciye ve zeytin tarımıyla öne çıkan Erzin ilçesine yapılması planlanan 4 adet termik santralin lisans başvurusu mahkeme tarafından iptal edildi.

Safran Hatay’da da çiçek açacak

Dünyanın en pahalı bitkisi olarak bilinen safranın Hatay ilinde ekimine başlandı. Kozmetik, gıda, ilaç sanayi gibi birçok alanda kullanılmakta olan ürün ile Hataylı üreticiler tanıştı.

Antep kirazı yurt dışında

Lezzeti ve hoş aroması ile bilinen ‘Antep kirazı’ ihraç edilmeye başlandı. Kalitesinin artırılması adına özel birlik kurulan ürün ilk olarak Rusya’ya ihraç edildi.

Antep kirazı yurt dışına açılıyor

Lezzeti ve hoş aroması ile bilinen ‘Antep kirazı’ ihraç edilmeye başlandı. Kalitesinin artırılması adına özel birlik kurulan ürün ilk olarak Rusya’ya ihraç edildi.

Protestolar termik santrali iptal ettirdi

Türkiye'nin en önemli turunçgil üretim bölgelerinden olan İskenderun Körfezi’nde planlanan termik santral projesi yoğun protestolar sonucu iptal edildi.

ÇÜ’de 10. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi

Çukurova Üniversitesi 20-23 Ekim'de 10. Türkiye Yemeklik Mantar Kongresi etkinliğine ev sahipliği yapacak.

Silifke muz üretiminde de iddialı

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin Silifke’de mevcut domates seraları dönüştürülerek örtü altı muz yetiştiriciliğine başlandı.

Tarım alanları feda ediliyor

TEMA Vakfı, Türkiye‘deki tarım arazilerinin ve mera ormanlarının yok olması ile birlikte nüfusun ihtiyacı olan gıda ve enerji kaynaklarının gitgide tehlikeye girdiğini açıkladı.

Akşehir’de Abate Fetel armudu

Türkiye’deki üretimi kısıtlı olan, genellikle yurtdışına satılan ve eski bir Fransız çeşiti olan Abate Fetel armudu Akşehir‘de yetiştiriliyor.

Üreticiye ıtri ve tıbbi bitki alternatifi

Doğada kendiliğinden yetişmekte olan ıtri ve tıbbi bitkilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü proje ile bilinçli üretimine destek veriliyor.

Karpuza su kabağı anaçlık edecek

Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü‘nde yürütülen proje ile su kabağının tuzlu ortamda karpuza anaçlık yapması sağlanacak.

Burdur’un dev kabakları

Kiloları 70 kiloya kadar ulaşabilen, büyüklükleri görenlerin dikkatini çeken ve bu yıl yaklaşık 4 bin kadar üretimi yapılan kabaklara olan ilgi büyük.

Dağ çileği yerine çeri domates sattılar

İzmir-Bostanlı'da 5 pazar tezgahında dağ çileği adı altında çeri domates kurusu satıldığı tespit edildi. Şeker ile tatlandırılarak satışa sürülen ürünle ilgili sorumlular hakkında yasal işlem başlatıldı.

Gelir testi için son 3 gün

TZOB Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından gelir testi yaptırmak için 3 iş günü kaldığı konusunda uyarısında bulunuldu.

Rusya’da yeni bir pazar mı?

Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve ambargo etkilerinden dolayı, Rus tarım firmaları yeni iş ortakları arıyor. Rus üreticiler ekipmanlar, teknolojiler ve gübreler almakla ilgileniyor.

Guava meyvesi Mersin’e geldi

Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen ve pek çok ülkede meyvesi için yetiştirilmekte olan guava meyvesinin üretimine Mersin’de başlandı.

Üreticiye miyaz sineği uyarısı

Özellikle bağ, bahçe ve hayvancılığın olduğu bölgelerde sıkça görülen miyaz sineği, larvaları ile gözlerde hastalığa yol açarak bu arazilerde çalışan kişilerin sağlığını tehdit ediyor.

Zeytinin Mersin’deki altın yılı

Ege bölgesinde üründe verim ve kalite sorunu yaşanırken, Mut zeytini ilk defa bu yıl zirveye ulaştı. İlçede 160 bin ton zeytin rekoltesi bekleniyor.

Devamını Yükle
10