tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.11.2015

Tarla atıkları alternatif enerji sağlayacak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bafra Meslek Yüksekokulu, tütün üretiminden sonra tarlada kalan sap ve tohumların biyoenerji ve hayvan yemi olarak değerlendirilmesi için çalışmalar başlattı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Araştırma Geliştirme ve Destek Programı kapsamında, yaygın tütün üretimi gerçekleştirilen Ege, Karadeniz, Marmara, Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde yer alan 25 noktada başlatılan çalışma ile alternatif enerji ve hayvansal yem üretimine katkı sağlanması planlanıyor. Türkiye'de tütünlerin yaprak hasadı sonrası tarlada kalan atıklarının (sap ve tohum), biyoenerji (biyokütle ve biyodizel) ve hayvan yemi olarak üretimde kullanılma performanslarının, verimliliği ile kalitesinin incelenmesini kapsayan çalışma önem taşıyor. Çalışmada beklenilen başarı elde edilebilirse tütün üreticilerine alternatif  kazançlar sağlanacak. Projede, ülke genelinde belirlenmiş olan 25 noktada elde edilen tütün sap ve tohumlarının kendi ekolojilerinde enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi için standartlara uygun biyokütle, biyodizel ve hayvan yemi kalite analizleri yapılarak verimlilikleri belirlenecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.