tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.6.2014 08:11:36

Buğdayda pas hastalığı tehlikesi

Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son günlerde yaşanan aşırı yağışlar sebebiyle buğdayda pas hastalığının görüldüğünü ve üretimde ciddi verim kaybına yol açtığını bildirdi. Geçen sene hububat üretiminin iyi olduğunu hatırlatan Yetkin, bu sene hava şartları nedeniyle üretimin beklenen seviyede gerçekleşemeyeceğini söyledi. Geçen sene Türkiye’de 22 milyon ton buğday üretildiğini söyleyen Yetkin, bu sene ise bu miktarın 17-18 milyon ton civarında olmasını beklediklerini belirtti. Son günlerde görülen yağışların, hububat üretiminde bazı sorunlara yol açtığını ifade eden Yetkin, “Bazı bölgelerde makineler tarlaya giremediği için hasat yapılamıyor. Fazla yağış nedeniyle buğdayda pas hastalığı çıktı. Bu mantar benzeri hastalık, buğday danelerini hasat edilmeden un gibi yapıyor ve ciddi verim kaybına neden oluyor” açıklamasında bulundu.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.