tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.6.2014 08:11:36

Buğdayda pas hastalığı tehlikesi

Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son günlerde yaşanan aşırı yağışlar sebebiyle buğdayda pas hastalığının görüldüğünü ve üretimde ciddi verim kaybına yol açtığını bildirdi. Geçen sene hububat üretiminin iyi olduğunu hatırlatan Yetkin, bu sene hava şartları nedeniyle üretimin beklenen seviyede gerçekleşemeyeceğini söyledi. Geçen sene Türkiye’de 22 milyon ton buğday üretildiğini söyleyen Yetkin, bu sene ise bu miktarın 17-18 milyon ton civarında olmasını beklediklerini belirtti. Son günlerde görülen yağışların, hububat üretiminde bazı sorunlara yol açtığını ifade eden Yetkin, “Bazı bölgelerde makineler tarlaya giremediği için hasat yapılamıyor. Fazla yağış nedeniyle buğdayda pas hastalığı çıktı. Bu mantar benzeri hastalık, buğday danelerini hasat edilmeden un gibi yapıyor ve ciddi verim kaybına neden oluyor” açıklamasında bulundu.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.