tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.3.2014 07:52:51

Tarım işçisi kadınların sağlığı tehlikede

GAP İdaresi ve Harran Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırma, GAP’ın 9 ili olan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak ve Siirt’ti kapsıyor. Tarım işçilerinin sorunlarını kapsayan araştırmanın sonucunda kötü bir tablo orta çıktı. Bir yıl boyunca yaklaşık 10 bin tarım işçisiyle yüz yüze görüşen Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Doktoru Prof. Dr. Zeynep Şimşek’e göre tarım işçilerine yaşam hakkı tanınmıyor. Tarımda çalışan insanların yarısının okuma yazma bilmediğini vurgulayan Şimşek, büyük bölümünün de kamu hizmetlerinden yararlanmadığını ifade etti. Şimşek, özellikle tarım işçisi kadınların durumuna dikkat çekti ve şöyle devam etti: “Ölü doğum yapan yüzden 7 ve engelli veya hasta doğum gerçekleştiren kadın oranı yüzde 18. Her 5 kadından biri engelli veya hasta çocuk doğuruyor. Bunun yanı sıra anne ve bebek ölümleri bölgenin geneline göre çok yükse. Tarlada iki kişiden biri temiz içme suyu kullanımına erişemiyor. Buna bağlı olarak hastalıklar çok fazla. Örneğin iki kadından birinde, eğer kadın gebe ise ve o mikrobu alırsa bebeği özürlü doğuyor. Kadınların tamamına yakına hepatit A dediğimiz bir mikroba bağlı hastalığı geçirmişler. Yüzde 60’ı sağlık personeli yardımıyla doğum gerçekleştirmiyor ve yüzde 35’i doğum öncesi bakım almamış.” Araştırmanın başka bir sonucuna göre tarımla uğraşan insanların yarısı 18 yaş altı evlilik gerçekleştirmiş ve her iki evlilikten biri akraba evliliği. Kadın işçilerin yüzde 40’ının okuma yazma bilmediğini ortaya çıkaran araştırma, tarımda yaşanan sıkıntıları ortaya koyuyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.