tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.2.2014 09:32:25

Sertifikalı tohumda rekor

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye’nin 2013 yılında 742 bin ton sertifikalı tohum ürettiğini ve 130 milyon dolarlık tohum ihracatı gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye’nin son yıllarda tohumculukta önemli gelişmelere imza attığını ifade eden Gençer, önümüzdeki 5 yıl içinde sertifikalı tohum üretimini 1 milyon tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Tüyap Konya Tohum ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışında konuşan Gençer, 10 yıl önce 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretiminin 2012 yılında 645 bin tona çıktığını, 2013 yılında ise yüzde 15 daha artarak 745 bin tona yükseldiğini ifade etti. TÜRKTOB olarak bu konuşa önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Gençer; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da verdiği desteğin tohumculuk sektörünün gelişmesi açısından katkı sağladığını dile getirdi. Gençer, Türkiye’nin artık tohum ihraç eden bir ülke haline geldiğini söylerken, ithalatla ihracat arasındaki durumun her yıl ihracat lehine geliştiğini ve şu an 130 milyon dolar olan ihracatın önümüzdeki 10 yıl içinde 500 milyon dolara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. Tüyap Konya Fuarcılık Anonim Şirketi Genel Müdürü İlhan Ersözlü açılışta yaptığı konuşmada; Türkiye’deki tohum üretiminin yaklaşık yüzde 40’ının Konya’da gerçekleştiğini ve üretim yapan firmaların yüzde 15’inin Konya’da olduğu söyledi. Konya’nın tohum üretimi açısından önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Ersözlü, üretim parsellerinin büyük oluşu, birçok bölgede sulama imkanının olması, yaz döneminin yağışsız geçmesi gibi nedenlerle Konya’nın tohumculuk açısından elverişli bir şehir olduğunu ifade etti.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.