tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.12.2013 14:10:23

Aile işletmelerine dönüş mü?

Birleşmiş Milletler 2014 yılını “Uluslararası Aile Tarımı Yılı” kısacası  “Aile Çiftçiliği Yılı”  ilan etti. BM, tarımda bu modeli ayakta tutmaya çalışıyor. Yakın zamanda Avrupa Parlamentosu'nda 2014-2020 bütçesi onaylandı. Burada da tarımsal destekleme politikasında tarımsal üretici aile öne çıkarıldı. Geçen hafta Avrupa Komisyonu Brüksel’de  ise “Aile Çiftçiliği: Avrupa’da ve Dünya’da Daha Sürdürülebilir ve Krizlere Dirençli Bir Tarım Yolunda Diyalog” konulu bir konferans düzenledi. 80 ülkeden 300 temsilcinin yer aldığı konferansta  Türkiye’den Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu  ile Gıda Mühendisi Bekir Yıldız katıldı. Burada; tarımda aile işletmelerinin çok önemli olduğu ve mutlaka desteklenmesi, sürdürülebilir tarım için bir model olarak yaşatılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. Öte yandan yerel markaların da destelenmesi gerektiği de konferansta ifade edildi. BM'nin gündeme taşıdığı aile işletmeleri için sorulan "Tarımda aile işletmeleri  gerekli mi?" sorusuna verilen yanıtlar şöyle: ABD'de tarımda, özellikle hayvancılıkta büyük şirketlerin payı sadece yüzde 3-4 civarında. İşletmelerin yüzde 96-97’si aile işletmesi. AB'de ise işletmelerin yüzde 98’i aile işletmesi.Tarımsal üretim yapan 12 milyon tarım işletmesinde istihdam edilen iş gücünün yüzde 84’ü aile bireylerinden oluşuyor. Ttarım için dünyanın hemen her yerinde temel sorun tarım nüfusunun yaşlanması olarak değerlendiriliyor. Avrupa’nın en önemli iki tarım ülkesi Polonya ve Fransa’da da temel sorunun tarımdaki yaşlı nüfus. BM'nin 2014 yılını “Aile Çiftçiliği Yılı" ilan etmesinin, tarımdan kopan genç kuşağı üretime çekme amacını taşıdığı ileri sürülüyor.      

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.