tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.12.2013 13:24:50

Ufukta ihracat var!

Türkiye'nin fındık ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük bir oranda seyrediyor. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, yılbaşından sonra fındık ihracat oranında bir artış öngörüyor. Gürsoy, "Fındık ihracatının Noel Bayramı sonrasında artış göstereceğini umuyoruz"diyor. Gürsoy, Avrupa'da Noel zamanının yaklaştığını ve her Noel öncesi fındık ihracatında talebin yavaşladığını, sektörün de şu günlerde o dönemi yaşadığını belirtiyor. “Her geçen yıl olduğu gibi Aralık ayı durgun geçer ancak yılbaşından sonra Avrupalı alıcılar 2014'ü planlamaya başlar ve birtakım hesaplamalar içerisine girip bütçelerini yeniden değerlendirir” diyen Gürsoy, Ocak ayının ilk haftasından sonra fındık ihracatının hızlanmaya başlayacağını ve en fazla ihracat yapılacak sezonun olarak da Ocak ve Mayıs arasındaki ayları işaret ediyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.