tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.5.2012 18:19:48

Kadınlara İş Var, Para Yok

Türkiye'de kadınlar en fazla ''nitelikli tarım ve hayvancılık'' alanında istihdam ediliyor. 2011 itibarıyla istihdamda yer alan yaklaşık 7 milyon kadının 2 milyon 158 bini nitelikli tarım, hayvancılık, avcılık, ormancılık ve su ürünleri alanında çalışıyor. Ancak ne yazık ki kadınların çoğu ücretsiz ev işçisi modelinde.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2011 yılı itibarıyla istihdamda yer alan yaklaşık 7 milyon kadının 2 milyon 158 bini nitelikli tarım, hayvancılık, avcılık, ormancılık ve su ürünleri alanında çalışıyor. Kadınların istihdamda erkeklere en çok yaklaştığı diğer alanlar ise ''büro ve müşteri hizmetleri'' ile ''nitelik gerektirmeyen'' işler. İstihdam edilen erkeklerin 1 milyon 770 bini ''kanun yapıcı, üst düzey yönetici ve müdür'' statüsünde çalışırken bu sayı kadınlarda sadece 204 bin kişi. Başka bir ifadeyle üst düzey görevlerde istihdam edilen erkek sayısı kadın sayısının yaklaşık 9 katı.

Yine TÜİK verilerine göre, ülkede müsteşar, müsteşar yardımcısı, bağlı kurum başkanı, başkan yardımcısı, genel müdür, genel müdür yardımcısı, kurul başkanı, kurul üyesi, kurum bünyesinde başkan ve daire başkanı unvanıyla çalışan kadın sayısı da 409 kişi. Söz konusu görevlerde bulunan erkek sayısı ise 2 bin 604. Yani üst düzey memuriyetlerin yüzde 86,4'ünde erkekler yüzde 13,6'sında ise kadınlar görev yapıyor.

Özetle; kadının adı tarımda geçiyor, ama ne yazık ki verdiği emeklerin karşılığını alamıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.