tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.6.2019

Yerli ilaçlama robotu sahaya indi

Yerli ilaçlama robotu sahaya indi

TAGEM’de geliştirilen uzaktan kumandalı pülverizatör serada bitki koruma işlemlerini daha güvenli ve etkili şekilde yerine getirecek.

 Bitki koruma tarımın en yoğun dikkat gerektiren mesailerinden biri. Bu mesai, sera gibi kapalı üretim alanlarında daha da zorlu bir hal alıyor. Kullanılan ilaç miktarının ayarlanması ve iş güvenliğinde yaşanan sorunlar yeni teknolojileri yalnızca cazip değil zorunlu da kılıyor.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bu sorunlarla baş etmek için otomatik püskürtme aracı geliştirdi. Prototip imalatı yapılan bu pülverizatör, uzaktan kumanda ile çalıştırılarak ilaçlama işlemini seraya girmeye gerek kalmadan çözmeye aday.

İlaçlama hatalarının önüne geçecek

Seralarda yaygın olarak kullanılan pülverizatörlere alternatif olarak geliştirilen ürün, hem operatörlerin kapalı ortamda bitki koruma ürünlerine maruz kalmasının, hem de operatör kaynaklı pülverizasyon hatalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

yerli-ilaclama-robotu-sahaya-indi1.jpg

Örtü altı tarımda bitki koruma ürünlerinin yüksek basınç ve hacimlerde kullanılmasının püskürtme kalitesini bozduğunu ve ilaçlama başarısını düşürdüğünü belirten TİGEM yetkilileri, domates serasında iz maddesi üzerinden yapılan ilk denemelerde başarılı sonuç elde edildiğini açıkladı.

Daha iyi dağılım, daha az kayıp

Buna göre, sırt pülverizatörü ile yapılan ilaçlamayla karşılaştırıldığında, otomatik pülverizatör dağılım düzgünlüğü, iz maddesi birikimi ve yere olan kayıplar bakımından daha yüksek performans sergiledi. Projede elde edilen deneyimler yeni tasarım ve ürün geliştirme projeleri için referans olarak alınacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.