tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.6.2019

Yerli ilaçlama robotu sahaya indi

Yerli ilaçlama robotu sahaya indi

TAGEM’de geliştirilen uzaktan kumandalı pülverizatör serada bitki koruma işlemlerini daha güvenli ve etkili şekilde yerine getirecek.

 Bitki koruma tarımın en yoğun dikkat gerektiren mesailerinden biri. Bu mesai, sera gibi kapalı üretim alanlarında daha da zorlu bir hal alıyor. Kullanılan ilaç miktarının ayarlanması ve iş güvenliğinde yaşanan sorunlar yeni teknolojileri yalnızca cazip değil zorunlu da kılıyor.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bu sorunlarla baş etmek için otomatik püskürtme aracı geliştirdi. Prototip imalatı yapılan bu pülverizatör, uzaktan kumanda ile çalıştırılarak ilaçlama işlemini seraya girmeye gerek kalmadan çözmeye aday.

İlaçlama hatalarının önüne geçecek

Seralarda yaygın olarak kullanılan pülverizatörlere alternatif olarak geliştirilen ürün, hem operatörlerin kapalı ortamda bitki koruma ürünlerine maruz kalmasının, hem de operatör kaynaklı pülverizasyon hatalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

yerli-ilaclama-robotu-sahaya-indi1.jpg

Örtü altı tarımda bitki koruma ürünlerinin yüksek basınç ve hacimlerde kullanılmasının püskürtme kalitesini bozduğunu ve ilaçlama başarısını düşürdüğünü belirten TİGEM yetkilileri, domates serasında iz maddesi üzerinden yapılan ilk denemelerde başarılı sonuç elde edildiğini açıkladı.

Daha iyi dağılım, daha az kayıp

Buna göre, sırt pülverizatörü ile yapılan ilaçlamayla karşılaştırıldığında, otomatik pülverizatör dağılım düzgünlüğü, iz maddesi birikimi ve yere olan kayıplar bakımından daha yüksek performans sergiledi. Projede elde edilen deneyimler yeni tasarım ve ürün geliştirme projeleri için referans olarak alınacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

AB ve Türkiye’deki tarımsal Ar-Ge politikalarını Kapak Konusu sayfalarında masaya yatıran tarlasera’nın Eylül sayısı yine dopdolu!

Dışı kavun, içi muz!

Dışı kavun, içi muz!

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde yetişen “bağrıbütün” meyvesi, kavunu benzer görüntüsü ve muzu andıran tadıyla tüketicinin ilgisini çekiyor.