tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2019

Kuru soğanda geri sayım başladı

Kuru soğanda geri sayım başladı

Kuru soğan fiyatının tarihinde ilk kez çift haneli sayıları gördüğü bugünlerde hem üretici hem de tüketicinin gözü kulağı piyasaya girecek yeni mahsulde.

Soğanda son günlerde deyim yerindeyse adeta bir trajedi yaşanıyor. Bu sezon oyunu yüksek girdi fiyatları, hastalık ve iklim şartlarına kaybeden soğandaki üretim düşüşü fiyatlara her geçen gün yeni bir rekor kırdırıyor. 2018 yılını zam şampiyonu olarak kapatan kuru soğanın ateşi yeni yılda daha da artarken bugünlerde market fiyatları 10 TL’lere kadar çıkmış durumda.

İthalat da çare olmadı

Fiyat krizine karşı alınan ithalat kararı da henüz çözüm olabilmiş değil. Özbekistan, Mısır, İran ve Azerbaycan, Rusya ve Kazakistan’dan ithal edilen 28 bin ton soğan, ayda 150 bin ton tüketilen piyasayı rahatlatamadı. Gümrük vergilerinin kaldırılmasına karşın ithalatın sınırlı düzeyde olmasında söz konusu ülkelerdeki soğan piyasasındaki arz dönemlerinin Türkiye’ye paralel olmasının payı var.

Soğan hırsızları çıktı!

Kimi pazarlarda soğan tezgahlarına bile rastlamak mümkün olmazken, kuru soğan fiyatlarının kimi yerlerde çift haneli sayıları görmesi ise Türkiye için bir ilki oluşturuyor. Öyle ki, Şanlıurfa’da sebze halinde hırsızların 5 bin TL değerinde 29 çuval soğan çaldığı haberi bile artık şaşırtıcı değil! 2017 yılında Hindistan’daki “domates hırsızları”nı hatırlatan bu olay, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

kuru-soganda-geri-sayim-basladi2.jpg

İlk ürün Adana’dan gelecek

Üretici ve tüketicinin gözü kulağı şimdi önümüzdeki günlerde çıkması beklenen erkenci mahsulde. Piyasaya ilk girmesi beklenen yeni ürünlerin adresi Adana olacak. İlde soğan ekili 130 bin dekar alanda 15 gün erken başlayan hasat sonucunda 120 bin rekolte ürün elde edilmesi hedefleniyor. Adana’dan sonra ise Hatay-Reyhanlı ve Bursa-Karacabey’de başlayacak hasatlarla pazardaki soğan ateşinin bir nebze sönmesi bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.