tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2019

Kuru soğanda geri sayım başladı

Kuru soğanda geri sayım başladı

Kuru soğan fiyatının tarihinde ilk kez çift haneli sayıları gördüğü bugünlerde hem üretici hem de tüketicinin gözü kulağı piyasaya girecek yeni mahsulde.

Soğanda son günlerde deyim yerindeyse adeta bir trajedi yaşanıyor. Bu sezon oyunu yüksek girdi fiyatları, hastalık ve iklim şartlarına kaybeden soğandaki üretim düşüşü fiyatlara her geçen gün yeni bir rekor kırdırıyor. 2018 yılını zam şampiyonu olarak kapatan kuru soğanın ateşi yeni yılda daha da artarken bugünlerde market fiyatları 10 TL’lere kadar çıkmış durumda.

İthalat da çare olmadı

Fiyat krizine karşı alınan ithalat kararı da henüz çözüm olabilmiş değil. Özbekistan, Mısır, İran ve Azerbaycan, Rusya ve Kazakistan’dan ithal edilen 28 bin ton soğan, ayda 150 bin ton tüketilen piyasayı rahatlatamadı. Gümrük vergilerinin kaldırılmasına karşın ithalatın sınırlı düzeyde olmasında söz konusu ülkelerdeki soğan piyasasındaki arz dönemlerinin Türkiye’ye paralel olmasının payı var.

Soğan hırsızları çıktı!

Kimi pazarlarda soğan tezgahlarına bile rastlamak mümkün olmazken, kuru soğan fiyatlarının kimi yerlerde çift haneli sayıları görmesi ise Türkiye için bir ilki oluşturuyor. Öyle ki, Şanlıurfa’da sebze halinde hırsızların 5 bin TL değerinde 29 çuval soğan çaldığı haberi bile artık şaşırtıcı değil! 2017 yılında Hindistan’daki “domates hırsızları”nı hatırlatan bu olay, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

kuru-soganda-geri-sayim-basladi2.jpg

İlk ürün Adana’dan gelecek

Üretici ve tüketicinin gözü kulağı şimdi önümüzdeki günlerde çıkması beklenen erkenci mahsulde. Piyasaya ilk girmesi beklenen yeni ürünlerin adresi Adana olacak. İlde soğan ekili 130 bin dekar alanda 15 gün erken başlayan hasat sonucunda 120 bin rekolte ürün elde edilmesi hedefleniyor. Adana’dan sonra ise Hatay-Reyhanlı ve Bursa-Karacabey’de başlayacak hasatlarla pazardaki soğan ateşinin bir nebze sönmesi bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.