tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.4.2019

Soğanda ithalata devam kararı çıktı

Soğanda ithalata devam kararı çıktı

Küçük marketlerde fiyatı 10 TL’ye kadar ulaşan soğanın ithalatına 30 Nisan’a kadar gümrük vergisi uygulanmayacak.

Sebze-meyvede fiyat krizinin baş aktörlerinden biri olan kuru soğanda sular durulmuyor. Tanzim satışların büyük marketlere taşınmasıyla artan talep ürün arzında sıkıntıyı arttırırken, soğan ithalatını teşvik eden “sıfır gümrük vergisi”uygulaması da 30 Nisan’a kadar uzatıldı.

İlk olarak Ocak ayında alınan kararla Şubat sonuna kadar gümrük vergisi olmaksızın soğan ithalatı yapılması kararı ilerleyen günlerde 31 Mart’a kadar geçerli hale getirilmişti. Haftasonu itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı’na göre bu uygulama ikinci kez uzatılmış oldu.

İstanbul Hali’nde 6,5 TL

31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından sokaklardan kaldırılarak süpermarketlere taşınan tanzim satışlarda 2 TL civarında seyreden soğana olan yoğun talep kararın arkasındaki en önemli neden. Pek çok şehirde tanzim çadırlarının kaldırılmasından sonra marketlere taşınan satışlarda ürün miktarı ve çeşitliliği azalmaya başladı.  İstanbul Hali’nde 6,5 TL’ye ulaşan kuru soğanın tanzim satış olmayan marketlerdeki fiyatı ise 10 TL’ye dayanmış durumda.

Hasat süreci bekleniyor

Tanzim satışlar kapsamında başlatılan çevrimiçi (online) satış listelerinden çıkarılan soğandaki “kıtlığın” düşük stoklar nedeniyle yaşandığı belirtilirken, üretici ve tedarikçilerin umudu ise önümüzdeki günlerde pek çok üretim bölgesinde başlayacak hasat süreciyle birlikte ürün arzının yeniden artması.

Toprak Mahsulleri Ofisi, Ocak ayında yaptığı açıklamada yeni mahsul alınana kadar yaklaşık 15-200 bin ton kuru soğan ithal edileceğini duyurmuştu. İlk olarak İran’dan ithal edilmeye başlayan ürünlere Mısır ve Azerbaycan’dan gelen soğanlar da eklenmişti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.