tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.9.2017

Emiralem çileğinin üzeri tozla örtülmesin

Emiralem çileğinin üzeri tozla örtülmesin

İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Emiralem bölgesinde yapılması planlanan maden ocağının tarım alanlarına zarar vereceğini söyleyen üreticiler dava açmaya hazırlanıyor.

Menemen-Manisa arasında bulunan demiryolu hattının genişletilmesi kapsamında başlatılan maden ocağı projesi bölge halkından ve üreticilerden tepki görüyor. STK’lar İzmir Valiliği’nin maden ocağı hakkındaki “ÇED gerekli değildir” kararının ardından projeye karşı imza kampanyası başlattı.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün projesi Emiralem’in Değirmendere ve Bağcılar bölgelerinde açılacak maden ocağı, kırma-eleme ve hazır beton tesislerini kapsıyor. Faaliyet alanı olarak belirtilen 36 hektarlık arazinin önemli bir bölümünün tarım arazisi olduğu belirtiliyor.

Emiralem çileğinin geleceğini tehdit ediyor

Menemen bölgesine dağılan suyun toplandığı yerin proje kapsamında şantiye olarak gösterildiğini söyleyen Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Emiralem’de yetiştirilen çileğin coğrafi işaret alma aşamasında olduğunu hatırlatarak, “Emiralem çileğin yetişmesi için çok elverişli, farklı bir iklimi olan bir bölge. Burası gerçekten korunması gereken bir alan” diyor.

Bitki ve toprak örtüsünü sıyıracak

öz konusu tesisin Gediz nehrine 50, Manisa karayoluna ise 250-300 metre yakınlıkta olduğuna dikkat çeken Avukat Diler Bosut Güven ise, “Projeye göre yılda 1,6 ton bazalt kaya dinamitle patlatılacak. Projeyi üstlenen firma saatte 206 kg toz çıkacağını belirtiyor. Söz konusu proje ile arazide 10 cm’lik bitki ve toprak örtüsü sıyrılacak” diye konuşuyor.

Tarım arazilerine ve su kaynaklarına zarar vereceği gerekçesiyle projenin iptali başlatılan kampanyada toplam bin imza ulaşıldığını belirten STK temsilcileri, muhtarlar ve yöre sakinleri önümüzdeki 1 ay içinde konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.