tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.9.2017

Emiralem çileğinin üzeri tozla örtülmesin

Emiralem çileğinin üzeri tozla örtülmesin

İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Emiralem bölgesinde yapılması planlanan maden ocağının tarım alanlarına zarar vereceğini söyleyen üreticiler dava açmaya hazırlanıyor.

Menemen-Manisa arasında bulunan demiryolu hattının genişletilmesi kapsamında başlatılan maden ocağı projesi bölge halkından ve üreticilerden tepki görüyor. STK’lar İzmir Valiliği’nin maden ocağı hakkındaki “ÇED gerekli değildir” kararının ardından projeye karşı imza kampanyası başlattı.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün projesi Emiralem’in Değirmendere ve Bağcılar bölgelerinde açılacak maden ocağı, kırma-eleme ve hazır beton tesislerini kapsıyor. Faaliyet alanı olarak belirtilen 36 hektarlık arazinin önemli bir bölümünün tarım arazisi olduğu belirtiliyor.

Emiralem çileğinin geleceğini tehdit ediyor

Menemen bölgesine dağılan suyun toplandığı yerin proje kapsamında şantiye olarak gösterildiğini söyleyen Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, Emiralem’de yetiştirilen çileğin coğrafi işaret alma aşamasında olduğunu hatırlatarak, “Emiralem çileğin yetişmesi için çok elverişli, farklı bir iklimi olan bir bölge. Burası gerçekten korunması gereken bir alan” diyor.

Bitki ve toprak örtüsünü sıyıracak

öz konusu tesisin Gediz nehrine 50, Manisa karayoluna ise 250-300 metre yakınlıkta olduğuna dikkat çeken Avukat Diler Bosut Güven ise, “Projeye göre yılda 1,6 ton bazalt kaya dinamitle patlatılacak. Projeyi üstlenen firma saatte 206 kg toz çıkacağını belirtiyor. Söz konusu proje ile arazide 10 cm’lik bitki ve toprak örtüsü sıyrılacak” diye konuşuyor.

Tarım arazilerine ve su kaynaklarına zarar vereceği gerekçesiyle projenin iptali başlatılan kampanyada toplam bin imza ulaşıldığını belirten STK temsilcileri, muhtarlar ve yöre sakinleri önümüzdeki 1 ay içinde konuyu yargıya taşıyacaklarını dile getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Yiyecekler neden mora büründü?

Yiyecekler neden mora büründü?

Antioksidan özelliği yüksek sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ile üretilen ekmek, simit ve tatlılar bugünlerde yoğun ilgi görüyor.

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa’nın suyu ve toprağı tehdit altında!

Bursa-Yenişehir'de su kaynakları ve tarım arazileri alarm veriyor. Tehlikenin bir boyutu kuraklık, diğeri ise madencilik projesi.

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Bin 277 ziraat mühendisi aranıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın alacağı yeni sözleşmeli personel için açılan kadro sayısı ve başvuru tarihleri güncellendi.

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Tarım arazilerine hobi bahçesi kurulamayacak

Haziran ayında TBMM’ye sunulması beklenen 33 maddelik torba yasa, tarımsal amaçlı arazi kullanımına dair değişiklikler öngörüyor.

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Tarımsız bir Rönesans mümkün mü?

Sokaklarda yeniden özgürce dolaşacağımız, sevdiklerimize yeniden doya doya sarılacağımız günler mutlaka gelecek. Peki o günler geldiğinde, yüzümüzü geleceğe çevirdiğimize ne göreceğiz?