Tarım Dergisi tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

Dosya | Tarımsal ürünler ve konular

Zor günlerin umudu vişne

Meyve suyu sektörünün gözdesi vişnenin üretimi kirazdan daha kolay, kazancı ise üreticiyi memnun ediyor.

Genç ülkeyi yaşlılar doyuruyor

Türkiye ülke nüfusu genç, tarım nüfusu yaşlı bir ülke. Tarımda gençleşme için ise yalnızca hibe değil tarımı bütünüyle cazibe merkezi kılacak adımlar gerekli.

Meyve bahçelerinde ayvanın yıldızı parlıyor

Ayva son dönemde meyve pazarında elma ve armuttan rol çalmaya başladı. tarlasera, ayva üretiminin avantajlarını ve inceliklerini üreticilere sordu.

İhracatta alternatif pazarlar yükselişte

Türkiye’nin geleneksel ihracat kanalları büyük oranda tıkanırken, alternatif pazarlar ön plana çıkmaya başladı.

Tarımda büyük işletmeler yükselişte

Tarımda sayısı hızla artan büyük işletmelerin avantajları da büyük. Ancak küçük aile işletmelerinin de yaşatılması gerekli.

Şaraplık üzümün kalite serüveni

Akdeniz ülkelerinin damga vurduğu şaraplık üzümde Türkiye miktar olarak değilse de kalite olarak yarışın içinde.

Geleceğin tarım modeli: Tarım 3.0

Modern teknolojiler tarımda yepyeni bir çağın başlangıcını haber veriyor. tarlasera, geleceğin üretim modeli olarak görülen Tarım 3.0 konseptini inceledi.

Çengelköy'ün mirası badem hıyarda yaşıyor

Badem hıyar büyük şehirlerde tüketicinin en yakınlık gösterdiği hıyar tipi. Özellikle İstanbul’da Çengelköy hıyarının mirası olarak rağbet görüyor.

Serada ısıtma kadar soğutma da önemli

Sera yatırımın en önemli aşaması bölge ve ürün seçimi. Ancak özellikle ılıman ve sıcak bölgelerde ısıtma sistemi kadar soğutma sistemleri de kazanca önemli katkı sağlıyor.

Taşköprü sarımsağının marka değeri

Kastamonu-Taşköprü'de üretilen sarımsağın aromasıyla yarattığı marka değeri henüz yalnızca iç pazarda geçerli.

İnşaat sektöründen badem üreticiliğine

Farklı sektörlerden gelip bademe yatırım yapan çok sayıda kişi var. Yeni kurulan bahçeler başarılı olursa hem bademin hem de tarımın cazibe merkezi olduğu kanıtlanacak.

İspanya'dan ABD'ye dünyanın seraları

tarlasera, İspanya'nın beyaz çatılı şehri Almería'dan domates cenneti Florida'ya kadar dünya şehirlerinin seracılık deneyimlerini inceliyor.

Renkleri ve bütünlüğü ile ceviz

Kabuğunun içinden tek parça halinde çıkan cevize “horoz” deniyor. İki parça olana ise “kelebek”. Cevizin içi ne kadar bütün haldeyse o kadar kaliteli kabul ediliyor.

Üreticiye kazandıran sebzeler

Tarımın üç büyükleri olan domates, hıyar ve biberde üreticisine en çok kazandıran çeşitleri araştıran tarlasera, gelecek sezon için de ipuçları veriyor.

Sorun biçerdöverde değil yanlış kullanımda

Biçerdöverler tüm ihtişamlarıyla kimi üreticinin arazisini, kiminin ise hayallerini süslüyor. Türkiye’de buğday üretimi çok büyük ölçüde biçerdöverli hasada adapte oldu. Sırada yükselen değer mısır ve diğer tahıllar var.

Armudun geleceği dünya pazarlarında

Armut uzun raf ömrü ve depolamaya uygun özellikleriyle üreticilerden talep görüyor. Hoş tadı ve kokusuyla da tüketicilerden.

Türkiye soya için geç kalmış değil

Yirminci yüzyıla damgasını vuran tarım ürünleri nedir diye sorulduğunda ilk akla gelen cevaplardan biri soya fasulyesi. Türkiye’de ise soya üretimi hep bir kısır döngü içinde.

Mekanizasyonun yarını heyecan veriyor

Son teknoloji tarım makineleri üreticilerin işlerini büyük ölçüde kolaylaştırırken, insanlardan kaynaklanan hataları asgari düzeye indirdiği için verim artışını da beraberinde getiriyor.

Tarla hıyarı markalaşma yolunda

Tüketicinin gözündeki yeri ise her zaman sabit olan tarla hıyarı, her daim aranan bir ürün. Elbette onu yakından tanıyan ve ayırt edebilen gözler için.

Tarımda kazanç yöntemleri

Bugün tarım, her zamankinden daha büyük bir yatırım fırsatı olarak girişimcilerin karşısında duruyor. Ancak her işi kuralına göre oynamak gerek.

Yağmurlamada mikro sprink devri

Sprink sulama modern sulamanın en yaygın biçimi. Mikro sprink sistemler ise en yeni trend olarak üreticilerin beğenisini kazanmaya başladı.

Danelik mısırda başarının yolu

Türkiye’de 20 milyon tona yakın buğday üretimine karşılık 6 milyon tonluk bir mısır üretimi mevcut. Mısırın buğdayla rekabet etmesi içinse henüz önünde daha çok yol var.

Marulda örtü altına geçiş başladı

Marul salatayla özdeş olsa da kullanım alanı çok daha geniş. Sayısı artan marul çeşitleri de bunu destekliyor. Üreticiye düşen ise en diri ve parlak görünüşlü ürünü üretmek.

Domatesin lezzeti iri tiplerde gizli

Domateste lezzet ve işlevlilik iri tiplere bir araya geliyor. tarlasera Kasım sayısında Antalya’da üreticilerle görüştü ve iri tip domates pazarını sahada inceledi.

Devamını Yükle
7