tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.9.2015 13:51:55

Zeytinin Mersin’deki altın yılı

Mersin'in Mut ilçesinde bu yıl 160 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. Ege Bölgesi’nde üründe verim ve kalite sorunu yaşanırken, Mut zeytini ilk defa bu yıl zirveye ulaştı. Hava koşullarının iyi olması nedeniyle  Akdeniz Bölgesi'nde en erken ürün yetiştiren bölgelerden biri olarak öne çıkan Mersin’in Mut ilçesinde zeytin bu yıl itibarıyla önemli bir yıl yaşıyor. Üreticilerin  Toros Dağları'nın güney yamaçlarında son derece elverişli iklim yapısı altında üretim yapması,  gerek rekolte ve gerekse kalite bakımından bu değerli  ürünün en üst seviyeye ulaşmasıyla sonuçlandı. Bu yıl 160 bin ton rekolte beklenilen zeytinde  gerek sofralık ve gerekse yağlık olarak değerlendirilecek zeytinlerin hasadında birim alandan elde edilecek gelirin en üst düzeyde olması hem üretici  ve hem de ülke ekonomisine  olan katkısının artmasına neden oldu. Hedeflenen 160 bin ton zeytin rekoltesinin yüzde 65'inin sofralık, diğerlerinin ise yağlık olarak değerlendirilmesinin beklendiğini kaydedildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.