tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.4.2015 08:10:55

Klasik müzik eşliğinde domates üretimi

Afyonkarahisar’da sera ortamında domates üretimi yapan bir firma, üretim aşamasında klasik müzikten destek alıyor. Mesai bitiminde sera içinde klasik müzik çalan firma, bu yöntemle domateslerin daha verimli geliştiğine dikkat çekiyor. Afyonkarahisar’da, jeotermal enerjinin kullanıldığı bir domates serasında teknolojinin yanında sanat da tarımsal üretime destek oluyor. Hollanda’da yapılan araştırma sonucunda klasik müziğin tarım ürünlerinin gelişimine olumlu etkileri olduğunun saptanması üzerine, Afyonkarahisarlı Semay & Akas Tarım Ürünleri ve Seracılık firması domates seralarında klasik müzik yayınına başladı. Mesai bitimiyle işçilerin terk ettiği seralarda insan sesinin yerini klasik müzik alıyor. Firmanın ’rahatlama dönemi’ olarak ifade ettiği saat diliminde domateslere günde 4- 5 saat klasik müzik dinletiliyor. Firma müdürü Kerim Özcan, "Bu işe başlamadan çok detaylı fizibilite ve altyapı çalışması yaptık. Bunların içinde klasik müziğin bitkiler üzerinde etkisi de vardı. Yaptığımız araştırmalarda klasik müziğin rahatlatıcı etkisinin üretime katkı sağladığını öğrendik. Seralarımızda çalışma saatlerinin dışında, işçilerimiz seradan çıktığında, bitkilerin rahatlama dönemine girdiği akşam saatlerinde klasik müzik yayınlıyoruz" diyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.