tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2015 15:16:06

Zeytinyağı atıklarından elektrik üretimi

İspanya’da zeytinyağı artıklarından ısı ve elektrik üretmek için deneysel bir sistem başlatıldı. İsviçreli araştırmacılar sistemin çevresel zararı azaltmak ve organik atıkları enerjiye çevirmek için umut verici ve çevre dostu bir yöntem olduğunu söylüyor. Atıklar ısı ve elektriğe çevrilirken üç aşamalı bir işlemden geçiyor. Atıktan biyogaz, biyogazdan karbondioksit ve hidrojen gazı elde etmek ve son olarak da bunları yakıt hücresine dönüştürmek gerekiyor. Bu işlem atıkların zehrini aldığı için malzemenin doğrudan araziye aktarılması tehlike yaratmıyor. Zararlı hiçbir salınım olmadan zehirli atıklar elektriğe ve küçük miktarlarda ısıya dönüştürülerek yok ediliyor. Sistem şu anda 1 kilowatt elektrik üretiyor ve 200 kilowatta yükseltilmesi planlanıyor. Sistem elektrik enerjisi için bir alternatif sunsa da, bunu paraya çevirmek için henüz erken. Teknoloji enstitüleri maliyeti azaltmak için farklı maddelerle denemeler yapmaya devam ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.