tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.2.2012 16:30:02

Genç ziraatçılar rahatsız!

Geçtiğimiz yıldan bu yana Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, Ürdün ve Yemen’de büyük çapta yaşanan ayaklanma ve isyanlara Arap Baharı adı veriliyor. Bu ayaklanmaların sonunda bölge yeniden dizayn edilirken ayaklanmalar ile beraber facebook, twitter gibi sosyal ağlar epey tartışılır olmuştu. Arap Baharı’nda sosyal medya üzerinden insanlar örgütlenmiş ve isyan an be an dünyaya yine sosyal medya üzerinden aktarılmıştı.

Sosyal Medya’nın hayata olan etkisi tartışıladursun sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden örgütlenen Şanlıurfalı Genç Ziraatçılar Platformu üyeleri, ilk toplantılarını yaptı. Toplantıda, Şanlıurfa Ziraat Mühendisler Odası'nın daha etkin olması için odaya katkı sunulması, toprak tahlilleri konusunda yaşanan sorunların halledilmesi, tarım ve hayvancılıkla ilgili organizasyon ve fuarlara katılımın sağlanması için ortak hareket edilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.  Toplantıda ayrıca zaman zaman tüm ziraat mühendislerinin toplanacağı etkinlikler yapılması, odaya yeni üye olacak ziraat mühendislerine gerekli kolaylıkların tanınması, Ziraat Mühendisler Odası'ndan üyelere gelen SMS'lerin yeniden düzenlenmesi, oda bünyesinde kurulması düşünülen komisyonların bir an önce kurulması konusu da masaya yatırıldı.

Görünen o ki tarım sektöründe sosyal medya üzerinden örgütlenerek buluşmalar devam edecek. Akıllara ise tek bir soru geliyor. Meslek odaları yönetim ve başkanlarının bu kadar uzun süre göreve devam ediyor olmasının önüne böyle geçilir mi dersiniz?


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.