tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.12.2014 09:11:50

Gönen çayı pirinci zehirliyor

Gönen Ovası Türkiye’nin çeltik üretiminde öne çıkan bölgelerden biri. Ovayı besleyen Gönen Çayı ise son dönemlerde çevresinde giderek artan sanayi kuruluşları nedeniyle kirleniyor. Bu durum, ovadaki çeltik arazilerinin de zehirlenmesine yol açıyor. Gönen Ovası’na akan Gönen çayı, ovadaki tarım arazilerini besliyor ve Biga’ya bağlı çok sayıda köyün tarım arazilerini besleyen tek su kaynağı olma özelliği taşıyor. Gönen çayının kullanıldığı yaklaşık 50 bin dönüm arazide yılda ortalama 7 bin ton çeltik üretiliyor ve bu rakam yaklaşık 4 bin ton pirince denk geliyor. Ovada çeltik üretimi yapan köylüler, çaydan aldıkları numuneyle yaptırdıkları tahliller sonucu, suyun ağır metal içerdiğini ortaya çıkardı. Suyun, Gönen Sanayi Bölgesi’nde bulunan 60’a yakın tabakhane, süt tozu ve biyoenerji tesislerinden salınan atıklardan kirlendiği iddia ediliyor. TÜBİTAK tarafından geçen yıl hazırlanan son raporlara göre de içinde ağır metallerin bulunduğu tespit edilen zehirli su, tüm uyarılara rağmen hiçbir önlem alınmadan tarım arazilerini sulamaya devam ediyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.