tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2014 07:41:56

Gül Denizli’ye umut oldu

Denizli’nin Çardak ilçesinde Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan deneme gül dikimlerinin ilk hasadı yapıldı. Bin dekarlık bir alanda yapılan gül üretiminden iyi sonuç alınması, bölgede bulunan üreticilere de umut oldu. Denizli’de yapılan deneme dikimlerinin iyi sonuç verdiğini söyleyen Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, “Üreticimizin birim alandan daha fazla gelir elde etmesini sağlamak istiyoruz. Bölgenin ekonomisi için önemli olan gülden ilk veririmizi aldık. Bin dekarlık alanda ektiğimiz güllerimizin bugün ilk hasadını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 56 farklı kozmetik ürünü ve gıda ürünlerinde kullanılan güllerin daha da tanıtılmasını amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu. Dünyanın en büyük gül yağı üreticisi olan Türkiye’de üretimin büyük bir kısmı Isparta’da yapılıyor. Afyon, Burdur ve Denizli’de de son yıllarda büyük atılım yapıldı. Geçtiğimiz yıl yetkililere 270 ton gül suyu teslim eden 200 gül üreticisi, bunun karşılığında 980 bin TL aldı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.