tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.6.2014 07:41:56

Gül Denizli’ye umut oldu

Denizli’nin Çardak ilçesinde Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan deneme gül dikimlerinin ilk hasadı yapıldı. Bin dekarlık bir alanda yapılan gül üretiminden iyi sonuç alınması, bölgede bulunan üreticilere de umut oldu. Denizli’de yapılan deneme dikimlerinin iyi sonuç verdiğini söyleyen Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, “Üreticimizin birim alandan daha fazla gelir elde etmesini sağlamak istiyoruz. Bölgenin ekonomisi için önemli olan gülden ilk veririmizi aldık. Bin dekarlık alanda ektiğimiz güllerimizin bugün ilk hasadını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 56 farklı kozmetik ürünü ve gıda ürünlerinde kullanılan güllerin daha da tanıtılmasını amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu. Dünyanın en büyük gül yağı üreticisi olan Türkiye’de üretimin büyük bir kısmı Isparta’da yapılıyor. Afyon, Burdur ve Denizli’de de son yıllarda büyük atılım yapıldı. Geçtiğimiz yıl yetkililere 270 ton gül suyu teslim eden 200 gül üreticisi, bunun karşılığında 980 bin TL aldı.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.